Κυρίαρχος ο Άρης κόντρα στον Απόλλωνα, με 15 νίκες σε 16 εντός έδρας αγώνες!

Από τις πιο ισχυρές παραδόσεις έχει ο Άρης με τον Απόλλωνα Πατρών ως γηπεδούχος, μετρώντας 15 νίκες σε 16 αγώνες!

Σύμφωνα με τα επίσημα στατιστικά στοιχεία από τον ΕΣΑΚΕ “μία από τις ισχυρότερες εντός έδρας παραδόσεις του έχει οικοδομήσει ο Άρης στα παιχνίδια με τον Απόλλωνα Carna. Σε σύνολο 16 αναμετρήσεων στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος έχει νικήσεις 15 φορές. Συνολικά από το 1992 και ανεξαρτήτως έδρας, σε 31 αναμετρήσεις η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 22 νίκες και εκείνη της Πάτρας εννιά.

Η μοναδική νίκη του Απόλλωνα Carna ήταν εκείνη της προπέρσινης περιόδου (2013-14) όταν επικράτησε μετά από παράταση με 75-67 με 20 πόντους του Ρος και 15 του Ουίλσον. Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι οι τρεις τελευταίες νίκες του Άρη ως γηπεδούχου σημειώθηκαν με μεγάλη δυσκολία. Την περίοδο 2006-2007 με 73-67, την περίοδο 2012-2013 με 68-64 και πέρυσι με 69-64.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Άρη ήταν εκείνη των πλέι οφ της περιόδου 1994-1995 όταν επικράτησε με 87-57. Όσο για την κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος αυτών των 16 αγώνων στη Θεσσαλονίκη την κρατάει από την ίδια φάση πλέι οφ ο Τόνι Ουάιτ που σημείωσε 34 στο 90-77 του Άρη. Στον αντίποδα ο Τόνι Ντόσον είχε 29 στην ήττα του Απόλλωνα Carna την περίοδο 1997-1998 με 78-75”.