Κόντρα, Άρη-ΑΕΚ, για 6η φορά φέτος (videos)

Άρης και ΑΕΚ παίζουν για 6η φορά στη σεζόν, 5η μέσα στο 2020 και 3η σε διάστημα δεκαπέντε ημερών!

Η ανάλυση της Superleague:

“Η ΑΕΚ νίκησε τον περασμένο Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην έδρα της έμεινε και στα δύο παιχνίδια στην ισοπαλία με τον Άρη. Ωστόσο δεν έχασε κανένα από τα πέντε στη σεζόν, αν θεωρηθεί στον επαναληπτικό του Κυπέλλου η ισοπαλία της παράτασης τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης έχει κερδίσει ένα εννέα τελευταία, αυτό στη Θεσσαλονίκη το Μάρτιο του 2018. Στο πρωτάθλημα έχουν τέσσερις ισοπαλίες στα επτά τελευταία.

Έτσι και η ΑΕΚ έχει δύο νίκες στα επτά τελευταία, αφού κυριαρχούν οι ισοπαλίες.

Το 2-2 στον πρώτο των πλέι οφ έσπασε ένα σερί  11 ισοπαλιών, που ήταν όλες με 1-1!

Τις προηγούμενες τέσσερις σεζόν που βρέθηκαν αντίπαλοι, είναι εντυπωσιακό ότι στα μεταξύ τους παιχνίδια είχαν ίδια συγκομιδή. Φέτος η ΑΕΚ στην κανονική περίοδο πήρε τέσσερις βαθμούς έναντι ενός του Άρη.

Ο Μίκαελ ‘Ένινγκ έγινε ο πρώτος προπονητής του Άρη, που πρόλαβε να παίξει δύο παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕΚ, από την εποχή του Έκτορ Κούπερ. Μάλιστα πάει για το τέταρτο Μέχρι και το παιχνίδι του πρώτου γύρου σε εννέα αγώνες ο Άρης είχε ισάριθμους διαφορετικούς προπονητές! Διαδοχικά Μιχαλήτσος, Τσιώλης, Μανουέλ Μασάδο, Κατσαβάκης, Αλκαράθ, Πάκο Ερέρα, Παντελίδης και Ένινγκ!”.