Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0: Πετάει προς τον τίτλο η αρμάδα του Κλοπ

Η Λίβερπουλ θριάμβευσε με 2-0 στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τα γκολ των Φαν Ντάικ και Σαλάχ και άφησε 16 πόντους πίσω την Σίτι έχοντας ματς λιγότερο

Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 23η αγωνιστική της Premier League στο μεγάλο αγγλικό ντέρμπι και μετράει πλέον 21 νίκες και 1 ισοπαλία στα πρώτα 22 παιχνίδια παιχνίδια της, με τη διαφορά πλέον των κόκκινων από την 2η Μάντσεστερ Σίτι να είναι στο +16 και από την 3η Λέστερ στο +19, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο να δώσουν!

Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με κεφαλιά-κανονιά στο 14ο λεπτό ενώ ο Μοχάμεντ Σαλάχ κλείδωσε το τρίποντο στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πανέμορφο πλασέ που έστειλε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του Ντε Χέα.

Σημειώνεται πως οι κόκκινοι έμειναν αήττητοι για 39ο διαδοχικό ματς στην Premier League (34 νίκες – 5 ισοπαλίες ο απολογισμός τους) ενώ επιπλέον πανηγύρισαν τη 13η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και 19η διαδοχική στο Άνφιλντ που το έχουν μετατρέψει σε απόρθητο φρούριο εδώ και δύο χρόνια.

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (14′ Φαν Ντάικ, 90+3′ Σαλάχ)