ΜΠΑΣΚΕΤ

Λεπτό προς λεπτό μέσα από το PRESSARIS η αναμέτρηση των «κιτρίνων» στο Nick Galis Hall

Με αρχικό στόχο τη βελτίωση της αγωνιστικής του εικόνας, ο Άρης υποδέχεται στις 17.00 στο Nick Galis Hall τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική της Basket League. Παρακολουθείστε μέσα από το PRESSARIS τα όσα θα γίνουν πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα…

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Τάιμ άουτ από τον Μπλατ

39′ Απαντάει ο Φλιώνης, 64-68

39′ Καλάθι του Σπανούλη, 62-68

Ακόμα 1′ 44” για το τέλος του αγώνα

39′ Σκοράρει με διπλή προσπάθεια ο Μπελ, 62-66

38′ Στις βολές ο Μάντζαρης (1/2), 60-66

Λάθος και φάουλ του Μποχωρίδη στην επίθεση

Μπλοκ του Κάιζερ, ακόμα 2,7” για την επίθεση του Ολυμπιακού

38′ Σκοράρει ο Χάρις, 60-65

37′ Τρίποντο του Κάιζερ, 58-65

37′ Στις βολές ο Παπανικολάου (2/2), 55-65

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου

37′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 55-63

36′ Στις βολές ο Φλιώνης (1/2), 54-63

Κλέψιμο του Φλιώνη και αντιαθλητικό φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος

36′ Καλάθι από τον ΛεΝτέι, 53-63

Με Φλιώνη, Μποχωρίδη, Μπελ, Τζόουνς και Κάιζερ συνεχίζει ο Άρης

Συμπλήρωσαν τα τέσσερα ομαδικά φάουλ οι δύο ομάδες

34′ Εύστοχος στη βολή ο ΛεΝτέι, 53-61

Τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου

33′ Φόλοου κάρφωμα του Κάιζερ, 53-60

33′ Στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 51-60

32′ Δύσκολο καλάθι του Πρίντεζη, 49-60

31′ Απαντάει ο Πρίντεζης, 49-58

31′ Μειώνει κι άλλο ο ΜακΓκι, 49-56

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 47-56

30′ Ωραία προσπάθεια από τον Νταλό, που πάει στις βολές (1/2), 47-56

30′ Στις βολές ο ΛεΝτέι (1/2), 46-56

30′ Δυναμικό μπάσιμο από τον Νταλό, 46-55

29′ Καλάθι από τον Πρίντεζη, 44-55

28′ Νέο τρίποντο από τον Τζόουνς, 44-53

27′ Ξεχάστηκε στη ρακέτα ο Γουίλιαμς-Γκος, 41-53

27′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (1/2), 41-51

26′ Στις βολές ο Τιμά (1/2), 40-51

Με αντιαθλητικό φάουλ χρεώνεται ο Τζόουνς, που είχε ένα επεισόδιο με τον Τιμά

25′ Με διπλή προσπάθεια σκοράρει ο Τιμά, 40-50

24′ Τζόοοοουνς! Τέταρτο σερί τρίποντο και… 40-48

24′ Και πάλι για τρεις ο Τζόουνς, 37-48

24′ Σκοράρει ο Βεζένκοφ, 34-48

23′ Νέο τρίποντο από τον Τζόουνς, 34-46

22′ Τρίποντο από τον Τζόουνς, 31-46

21′ Σκοράρει ο Γουίλιαμς-Γκος, 28-46

Με Φλιώνη, Μποχωρίδη, Τζόουνς, Χάρις και ΜακΓκι ξεκινάει την τρίτη περίοδο ο Άρης

Πρώτοι σκόρερ του Άρη οι Τζόουνς και Μποχωρίδης με 8 πόντους έκαστος, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης έχει 9 πόντους

Άρης: 4/8 βολές, 9/22 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη, 6 φάουλ

Ολυμπιακός: 4/6 βολές, 14/19 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 8 λάθη, 10 λάθη

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 28-44

20′ Σκοράρει ο Γουίλιαμς-Γκος, 28-44

20′ Στις βολές ο ΜακΓκι (0/2)

Κέρδισε φάουλ και βολές ο ΜακΓκι

19′ Τρίποντο ο Βεζένκοφ, 28-42

19′ Μπάσιμο από τον Μποχωρίδη, 28-39, δε του δόθηκε φάουλ…

17′ Νέο καλάθι από τον ΛεΝτέι, 26-39

17′ Εύστοχος ο Σπανούλης, 26-37

16′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, 26-35

16′ Καλάθι του Βεζένκοφ, 23-35

Τάιμ άουτ ο Μπλατ

16′ Νέο λάθος του Ολυμπιακού, μειώνει ο Τζόουνς, 23-33

15′ Εύστοχος ο Νταλό, 21-33

14′ Ξανά ο ΛεΝτέι μέσα στη ρακέτα, 19-33

13′ Σκοράρει ο ΛεΝτέι, 19-31

13′ Κλέψιμο του Φλιώνη, καλάθι και φάουλ ο ίδιος, 19-29, έξω η βολή

12′ Στις βολές ο Πρίντεζης (1/2), 17-29

12′ Απαντάει με τρίποντο ο Τουπάν, 17-28

11′ Μειώνει με τρίποντο ο Τζόουνς, 17-25

11′ Δύσκολο καλάθι του Φλιώνη, 14-25

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 12-25

10′ Ξανά στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 12-25

9′ Στις βολές ο Τζόουνς (1/2), 10-25

9′ Στις βολές ο Πρίντεζης (2/2), 9-25

8′ Σκοράρει ο Πρίντεζης, 9-23

7′ Καλάθι και φάουλ από τον Μποχωρίδη, 9-21, μέσα η βολή

6′ Τρίποντο από τον Μάντζαρη, 6-21

6′ Στις βολές ο Παπανικολάου (1/2), 6-18

Ο Τζόουνς στη θέση του Μποχωρίδη

6′ Εύστοχος ο Μπελ, 6-17

5′ Καλάθι από τον Γουίλιαμς-Γκος, 4-17

5′ Σκοράρει ο Παπανικολάου, απαντάει ο ΜακΓκι, 4-15

Εκνευρισμένος ο Βαγγέλης Αγγέλου παίρνει νέο τάιμ άουτ

Δεύτερο σερί λάθος του Άρη στην επαναφορά

4′ Κλέψιμο και κάρφωμα ο Παπανικολάου, 2-13

Τάιμ άουτ ο Αγγέλου

4′ Σκοράρει ο Μιλουτίνοφ, 2-11

3′ Ξανά ο Σπανούλης, 2-9

3′ Πρώτο καλάθι για τον Άρη με τον Νταλό, 2-7

3′ Εύστοχος από τα 6 μέτρα ο Σπανούλης, 0-7

2′ Τρίποντο ο Σπανούλης, 0-5

1′ Σκοράρει ο Μιλουτίνοφ, 0-2

Η πεντάδα του Άρη: Μποχωρίδης, Νταλό, Μπελ, Χάρις, ΜακΓκι

Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Σπανούλης, Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων και η ΚΑΕ Άρης μέσω του προέδρου της, Χάρη Παπαγεωργίου τίμησε τους Αλέξανδρο Βεζένκοφ και Ντέιβιντ Μπλατ.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα οι «κιτρινόμαυροι» μετράνε μία νίκη (Λαύριο εκτός) και δύο ήττες (Παναθηναϊκό εντός και Πανιώνιο εκτός), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν «3 στα»3» (με Χολαργό, Κύμη και Ήφαιστο).

Ο Άρης προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί της Ντνίπρο (51-55) για το FIBA Europe Cup, απ’ όπου όμως κρατάει μόνο το αποτέλεσμα. Από ευρωπαϊκή νίκη προέρχεται και ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ (88-80) για την Ευρωλίγκα.

Στα 30′ πριν το τζάμπολ οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για το τελικό ζέσταμα.

Κανονικά στη δωδεκάδα και στη διάθεση του Βαγγέλη Αγγέλου ο Μάικαλ Κάιζερ.

Για τον Άρη αμφίβολη είναι η συμμετοχή του τραυματία Μάικαλ Κάιζερ, ενώ ο Ολυμπιακός μετράει την απουσία του Γιάνις Στρέλνιεκς (θλάση).

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Σώμος, Συμεωνίδης, Ξενικάκης, ενώ κομισάριος ορίστηκε ο Δροσόπουλος).