Λεπτό πρoς λεπτό από το Παλέ η αναμέτρηση των «κιτρινόμαυρων» κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα του Άρη κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας για την 22η αγωνιστική της Basket League. To PRESSARIS βρίσκεται στο Nick Galis Hall και σας μεταδίδει όσα συμβαίνουν πριν αλλά και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 66-65

45′ Τάπα του Σλαφτσάκη στο τρίποντο του Μπράουν

Τάιμ άουτ, ακόμα 19” για το τέλος, η μπάλα στους φιλοξενούμενους

Επιθετικό φάουλ του Λάκι Τζόουνς

Λάθος του Προμηθέα, ακόμα 36” για το φινάλε, κατοχή ο Άρης

Υπολείπονται 55′ για το τέλος του αγώνα

45′ Στις βολές ο Τζόουνς (1/2), 66-65

44′ Τρίποντο ο Μπράουν στη λήξη της επίθεσης, 65-65

Έρμπολ ο Γκίκας, ακόμα 1’50”

43′ Βολές για τον Κασελάκη (2/2), 65-62

43′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, 65-60

42′ Στις βολές ο Λίποβι (0/2)

42′ Στις βολές ο Τζόουνς (1/2), 63-60

41′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κάιζερ, 62-60

Χάρη στις προσπάθειες και τους πόντους του Τζόουνς ο Άρης προσπέρασε, όμως στο τέλος έχασε 4 επιθέσεις για να πάρει τη νίκη.

Βήματα δίνονται στον Μποχωρίδη

39′ Δύσκολο μπάσιμο του Γκίκα, 60-60

38′ Τρίποντο ο Τολιόπουλος, 60-58

38′ Στις βολές ο Γκίκας (1/2), 57-58

Τάιμ άουτ ο Γιατράς

37′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κάιζερ, 57-57

37′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 55-57

36′ Καλάθι και φάουλ από τον Τζόουνς, έξω η βολή, 54-57

36′ Στις βολές ο Τσαϊρέλης (1/2), 52-57

35′ Σκοράρει ο Κάιζερ, 52-56

34′ Ξανά στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 50-56

34′ Δύσκολο καλάθι από τον Τζόουνς, 48-56

33′ Βολές για τον Τζόουνς (1/2), 46-56

33′ Αντιαθλητικό φάουλ του Λίποβι στον Τζόουνς

Νωθρά μπήκε και πάλι ο Άρης, όπως και στην τρίτη περίοδο…

Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη

32′ Μόνος του ο Σαλούστρος κάτω από το καλάθι, 45-56

31′ Φόλοου του Τσαϊρέλη και… 45-54

Χάνοντας αρκετά ριμπάουντ στο ξεκίνημα της περιόδου και σκοράροντας κυρίως με βολές (8/12) στη συνέχεια, ο Άρης δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον αντίπαλό του.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 45-52

29′ Στις βολές ο ΜακΓκι (1/2), 45-52

29′ Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Κατσίβελη, 44-52

28′ Βολές για τον Τζόουνς (1/2), 44-50

Ξανά στο παρκέ μετά από αρκετή ώρα οι ΜακΓκι και Σλαφτσάκης

Διαδοχικές χαμένες επιθέσεις από τον Άρη…

Τάιμ άουτ για τον Προμηθέα

26′ Τρίποντο ο Τζόουνς από τη γωνία, 43-50

26′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 40-50

25′ Τρίποντο ο Σαλούστρος, 38-50

25′ Στις βολές ξανά ο Τζόουνς (1/2), 38-47

25′ Βολές για τον Νταλό (1/2), 37-47

24′ Στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 36-47

23′ Εύστοχος ο Γκίκας, 34-47

23′ Λέι απ ο Κάιζερ, 34-45

23′ Πάρτι από τον Έλις, 32-45

22′ Τρίποντο ο Μπελ, 32-43

22′ Ξανά ο Έλις με φόλοου, 29-43

21′ Σκοράρει ο Έλις, 29-41

21′ Στις βολές ο Έλις (1/2), 29-39

16.34: Σε 10′ η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου…

16.33: Στο παρκέ οι ακαδημίες του Άρη και των Ίκαρων Σερρών για την ανάπαυλα του ημιχρόνου

Πρώτος σκόρερ του Άρη είναι ο Σλαφτσάκης με 7 πόντους (2/4 διπ., 1/1 τρ.)  , ενώ για τον Προμηθέα ο Μπράουν έχει πετύχει 17 πόντους με 1/1 βολή, 2/2 δίποντα και 4/7 τρίποντα

Άρης: 4/8 βολές, 8/21 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 15 ριμπάουντ (10-5), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 10 φάουλ.

Προμηθέας: 2/7 βολές, 6/11 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 23 ριμπάουντ (18-5), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη, 9 φάουλ.

Η ενέργεια που έβγαλε ο Άρης στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου του έδωσε και ρυθμό στην επίθεση, όμως στη συνέχεια τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τα τρίποντα του Μπράουν έδωσαν ξανά διψήφιο προβάδισμα στον Προμηθέα.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 29-38

20′ Επιθετικό ριμπάουντ το Κάιζερ και ξανά βολές (1/2), 29-38

20′ Στις βολές ο Κάιζερ (0/2)

20′ Ξανά για τρεις ο Μπράουν, 28-38

20′ Σκοράρει ο Τζόουνς, 28-35

20′ Νέο επιθετικό ριμπάουντ ο Έλις, γκολ φάουλ, έξω η βολή, 26-35

19′ Κάρφωμα του Έλις από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, 26-33

18′ Τρίποντο ο Μπράουν, 26-31

18′ Σκοράρει ο Τζόουνς, 26-28

18′ Τρίποντο ο Λίποβι, 24-28

17′ Καλάθι και φάουλ ο Λίποβι, μέσα η βολή, 24-25

15′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης και μπροστά ο Άρης, 24-22

Βγάζει ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα πλέον ο Άρης

14′ Τρίποντο ο Σλαφτσάκης, 21-22

14′ Σκοράρει ο Κατσίβελης, άμεση απάντηση με Κάιζερ, 18-22

13′ Εύστοχος ο Κάιζερ, 16-20

12′ Ωραίο μπάσιμο του Σλαφτσάκη, 14-20

12′ Νέο τρίποντο ο Μπράουν, 12-20

12′ Στις βολές ο Νταλό (2/2), 12-17

11′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Σαλούστρος (0/2)

11′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 10-17

Δεν έχει βρει ρυθμό στην επίθεση ο Άρης που έχει χάσει πολλά σουτ, ενώ ο Προμηθέας παρά τα 7 λάθη του διατηρεί την πρωτοπορία

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 9-17

Άστοχοι Τολιόπουλος και Νταλό

Κατοχή για τον Άρη, ακόμα 11” για το τέλος της πρώτης περιόδου

10′ Τρίποντο και φάουλ από τον Μπράουν, μέσα η βολή, 9-17

9′ Σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σλαφτσάκης, 9-13

Σειρά του Γιατρά να ζητήσει τάιμ άουτ

8′ Μπάσιμο ο Μποχωρίδης και… 7-13

8′ Τρίποντο ο Μπελ, 5-13

7′ Κάρφωμα ο Μπράουν στον αιφνιδιασμό, 2-13

7′ Νέο τρίποντο ο Μέιερ, 2-11

6′ Τρίποντο ο Μέιερ, 2-8

5′ Σκοράρει ο ΜακΓκι, 2-5

Άποντος ο Άρης στα πρώτα 4′ του αγώνα

Επιθετικό φάουλ του ΜακΓκι στην προσπάθεια για σκριν

2′ Σκοράρει με μπάσιμο ο Μπράουν, 0-5

2′ Τρίποντο ο Λίποβι, 0-3

1′ Στις βολές ο Κατσίβελης (0/2)

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μποχωρίδης, Τζόουνς, Χάρις, ΜακΓκι

Η πεντάδα του Προμηθέα: Κατσίβελης, Μπράουν, Λίποβι, Μέιερ, Έλις

15.42: Θέση στις κερκίδες πήραν και οι πρωταθλητές Έφηβοι του Άρη, που καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό.

15.41: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

15.39: Στα δύο παιχνίδια που έχουν γίνει στο Nick Galis Hall μεταξύ των δύο ομάδων ο Άρης έχει το απόλυτο με 2/2.

15.33: Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στις 15 Δεκεμβρίου, ο Προμηθέας επικράτησε στο “Δ.Τόφαλος” με 71-61 (Μπράουν 14, Χολ και Μέιερ 12 – Μποχωρίδης 11π, 7ρ, 4ασ, Χάρις 11).

15.29: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Αναστόπουλος Αντώνης και κομισάριος ο Δροσόπουλος.

15.24: Μετά από δύο σερί χρονιές στον Άρη ο Μιχάλης Τσαϊρέλης επιστρέφει σήμερα ως αντίπαλος στο Παλέ με τη φανέλα του Προμηθέα.

15.20: Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο παρκέ για το τελικό τους ζέσταμα πριν την έναρξη του αγώνα.

15.14: Η δωδεκάδα του Άρη: Τζόουνς, Κάιζερ, Βεργίνης, Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Φλιώνης, Μπελ, Νταλό, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι, Χάρις.

15.13: Η δωδεκάδα του Προμηθέα: Λίποβι, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός, Σανδραμάνης, Κασελάκης, Σαλούστρος, Κατσίβελης, Μέιερ, Μπράουν, Παρκς, Έλις.

15.10: Για τον Προμηθέα εκτός είναι ο Λάνγκστον Χολ λόγω τραυματισμού.

15.09: Στη διάθεση του Γιάννη Καστρίτη βρίσκεται ο Γκάρι Μπελ, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στο γόνατο και προπονήθηκε κανονικά την Παρασκευή. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Γιώργος Αγγέλου.

15.05: Ο Άρης βρίσκεται στην 9η θέση με ρεκόρ νικών-ηττών 6-15, ενώ οι Πατρινοί είναι στην 3η θέση με ρεκόρ 14-7.

15.03: Από την πλευρά του ο Προμηθέας κέρδισε πρόσφατα τον Ήφαιστο Λήμνου, όμως μετράει δύο σερί ήττες μακριά από την έδρα του (ΑΕΚ και Κύμη).

15.02: Καλησπέρα σας από το Nick Galis Hall, εδώ όπου ο Άρης υποδέχεται τον Προμηθέα και θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά από πέντε διαδοχικές ήττες.