«Λύγισε» και την Τενερίφη και πήρε το Κύπελλο Ισπανίας η Μάλαγα!

Ολοκλήρωσε την αποστολή της και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας η Μάλαγα! Η ομάδα του Ιβόν Ναβάρο επικράτησε 83-80 της Τενερίφης και πήρε την πολυπόθητη κούπα.

Η Ουνικάχα μπήκε κεφάτη στην αναμέτρηση, έχοντας και ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις νίκες κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ και προηγήθηκε με 17-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 39-37 υπέρ της Τενερίφης.

Η αναμέτρηση ήταν πολύ ανταγωνιστική στην τρίτη περίοδο, με τους Ανδαλουσιάνους να ανεβάζουν ρυθμούς και την τρίτη περίοδο να τελειώνει στην ισοπαλία (60-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο του Ιβόν Ναβάρο πάτησε το… γκάζι, έβαλε τα μεγάλα σουτ και έπαιξε εξαιρετική άμυνα, φτάνοντας στην νίκη και στο τρόπαιο με 83-80.

Κορυφαίος για τη Μάλαγα ήταν Κάρτερ με 17 πόντους, δεν ήταν αρκετοί οι 20 του Σερμαντίνι για την ομάδα των Κανάριων Νήσων.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 39-37, 60-60, 80-83