«Λύγισε» στην επανάληψη ο Άρης ELGEK

Ο Άρης ELGEK κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν άντεξε στο τέλος, γνωρίζοντας την ήττα με 61-70 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι «πράσινες», αν και προηγήθηκαν με 6-11, εντούτοις, οι «κίτρινες» γύρισαν γρήγορα το ματς υπέρ τους και πήραν αυτές προβάδισμα με 13-12, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 20-18.

Άκρως αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού, μάλιστα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-33, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι΄ αυτές, καθώς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Παναθηναϊκός πήρε μια διαφορά της τάξης των 6-10 πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Οι γηπεδούχες πίεσαν στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, μειώνοντας σε 53-58 και 57-62, χωρίς να καταφέρουν να γείρουν την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Έτσι, η ήττα ήρθε με 61-70 για τις «κιτρινόμαυρες», που πλέον έχουν απολογισμό μία νίκη και τρία αρνητικά αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 34-33, 47-55, 61-70

Διαιτητές: Θωμόπουλος Β.-Ταρενίδης

Άρης ELGEK (Μασλαρινός): Κυλαζίδου 2, Σύρρα, Χατζάκου 17 (4/4β., 2/5δ., 3/5τρ., 4κλ.), Σολωμού, Όλιβερ 22 (2/5β. 10/15δ., 6ρ. 4κλ.), Κατωπόδη 4, Πολύχρου, Τράντα 6(2/3τρ.), Μούλη 4, Κωτούλα 6 (5ρ.), Σταμπουλίδου.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 9(1), Μαγκλάρα 10(2/2β., 4/7δ.,), Κοσμά 13(10ρ., 4κλ.), Σλούκα 2, Δίελα 11(3/4τρ.), Καβάσιλα, Ντέλβα 25(5/7β., 10/17δ., 14ρ.).