Λύγισε τη Γουέστ Χαμ και έπιασε τετράδα η Άρσεναλ! (video)

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Χαμ εκτός έδρας και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη τα «σφυριά» παρέμειναν στην 7η με 52 βαθμούς.

Ο Λαντσίνι είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς για την Γουέστ Χαμ, με τον Ενκέτια να απαντάει από πλευράς Άρσεναλ. Τελικά, ο Χόλντινγκ στο 38’ άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ο Μπόουεν με ωραίο σουτ έφερε το ματς στα ίσα στο 45’ κάνοντας το 1-1.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ με τον Σακά να προειδοποιεί στο 52′ και δύο λεπτά μετά ο Γκάμπριελ με καρφωτή κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κανονιέρηδες» για το 2-1. Στο υπόλοιπο του ματς η Γουέστ Χαμ προσπάθησε να βρει το γκολ, αλλά αδυνατούσε αφού η Άρσεναλ ήταν αυτή που είχε περισσότερες φάσεις στο ματς αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και το σκορ έμεινε ως είχε ως το φινάλε.