Μόνος πρώτος, με “διπλό” στο Αίγιο ο Άρης!

Με τον Βαγγέλη Πλατέλλα να σκοράρει μόλις οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, στο 68΄, ο Άρης έφυγε με το τρίποντο της νίκης (0-1) από το Αίγιο, αποκτώντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, καθώς με τρεις βαθμούς, οδηγεί την κούρσα στον 7ο όμιλο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες για περίπου ένα μισάωρο να επιδίδονται σε αρκετά λάθη, με τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού, να μην έχουν καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις προς την αντίπαλη εστία. Καλό γύρισμα του Πασά στο 8΄, έπιασε αέρα ο Κάσσος, ενώ στο 16΄ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Αρναρέλλη. Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 26΄. Σέντρα του Βαλεριάνου, καλή κεφαλιά του Κάσσου, η μπάλα άουτ! Ο Παναιγιάλειος απείλησε με τον Μπρους στο 35΄, με τη μπάλα να περνάει λίγα μέτρα εκτός της εστίας του Αναγνωστόπουλου. Στο 40΄η σπουδαιότερη ευκαιρία των “κιτρινόμαυρων” με τον Διαμαντόπουλο να κατεβάζει στην μικρή περιοχή, να πλασάρει, αλλά να βλέπει τον Πολίτη να του λέει ενστικτωδώς “όχι”. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πασάς δοκίμασε το σουτ, έγινε η κόντρα και στο ριμπάουντ, ο Σόουζα, σούταρε από πλάγια θέση ελάχιστα αουτ.

Ο Δημήτρης Σπανός έβαλε Παυλίδη και Πλατέλλα στο ματς, αλλάζοντας άρδην την μεσοεπιθετική λειτουργία, η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ (0-1) στο 68΄με τον Πλατέλλα με εξαιρετική ενέργεια και πλασέ από το ύψος του πέναλτι! Προηγήθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Μουμίν στο 66΄, που δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ, αφύλακτος στη μικρή περιοχή. Στο 78΄η μπάλα στο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου, μετά από σέντρα του Παπαχρήστου. Στο 88΄ατομική εξαιρετική ενέργεια του Πασά, πλασέ του Διαμαντόπουλου, εξ΄επαφής με τα πόδια ο Πολίτης απομάκρυνε! Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Άρη να ξεκινάει με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του για φέτος.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Ιντζίδης, Στίκας, Παπαχρήστος, Γκούμας, Μπρους (73΄Κόκκορης), Καζναφέρης, Αρναρέλλης, Γεωργακόπουλος (58΄λ.τρ. Σταματής), Σκαρτσίλας (79΄Κοντοχρήστος)

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Σόουζα (λ.τρ. 52΄Παυλίδης), Τζανακακης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Πασάς (89΄Μπούρμπος), Στεφάνοβιτς (60΄Πλατέλλας), Κάσσος, Διαμαντόπουλος

Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου) Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Ψαρρής (Ζακύνθου)