Ματσάρα και νίκη της Φιορεντίνα (4-3) απέναντι στη Μίλαν (video)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Φιορεντίνα βγήκε νικήτρια απέναντι στη Μίλαν στο τελικό 4-3, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη φετινή ήττα στη Serie A και στερώντας της την ευκαιρία να αποσπαστεί προσωρινά με +3 από την «συγκάτοικο» της στην κορυφή της κατάταξης Νάπολι, η οποία δοκιμάζεται αύριο (21/11) στην έδρα της Ίντερ.

Οι «Βιόλα» μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο σε τροχιά νίκης (2-0), ενώ «σφράγισαν» τη νίκη στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς, ο οποίος αποτελεί μόνιμη απειλή των αντίπαλων εστιών (στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της Φιορεντίνα έχει σημειώσει 6 γκολ).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 3-2, αξιοποιώντας ένα ξέσπασμα του Ιμπραΐμοβιτς (σε πέντε λεπτά σημείωσε δύο γκολ), ενώ στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Βενούτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.