Με άμυνα η ΑΕΚ είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Ήφαιστο

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων η ΑΕΚ έφτασε σε επαγγελματική νίκη κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου (83-69).

Για ένα ημίχρονο ο Ήφαιστος Λήμνου κατάφερε να βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου «μπλόκαρε» τα ατού της Ένωσης, με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάρει και προβάδισμα της τάξεως των 6 πόντων (11-17, 7’). Η ΑΕΚ αντέδρασε, όμως. Οι παίκτες του Μπάνκι ανέβασαν την απόδοσή τους και με την άμυνα να είναι και πάλι αποτελεσματική έφεραν στα δικά τους μέτρα το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ήφαιστος Λήμνου δεν είχε απαντήσεις στην καλή άμυνα της ΑΕΚ, με την Ένωση να ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά και να φτάνει στη νίκη, η οποία ήταν η έκτη διαδοχική σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βελτίωσε το ρεκόρ της έτσι στο 5-2, στην Basket League, με τον Ήφαιστο να υποχωρεί στο 3-4 με το πέρας των πρώτων 7 αγωνιστικών.

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες της. Είναι χαρακτηριστικό πως πέντε εξ αυτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Χάντερ, Ματσιούλις, Σάκοτα, Λαρεντζάκης, Γκρίφιν). Από την άλλη πλευρά, για τον Ήφαιστο ξεχώρισαν οι Σον Έβανς και ΤαΪρόν Μπράζελτον, όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους για να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαλμπούρης, Χάντερ 12 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σαντ-Ρος 6, Μωραΐτης 4, Σάκοτα 15 (9/10 βολές), Λαρεντζάκης 16 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12, Εβανς 21 (6/8 δίποντα, 9/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 5, Μπρέιζελτον 13 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Φρεϊμάνις 5, Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 2, Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 1, Σμιθ 3 (1/7 σουτ)