Με δυνατή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση ο Άρης επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας (70-56)

Σοβαρός και πειθαρχημένος ο Άρης με όπλα την άμυνα και τις πολλές επιλογές στην επίθεση νίκησε τον Απόλλωνα (70-56)  για την 5η νίκη του στο Πρωτάθλημα!

Δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Απόλλωνας Πάτρας και αιφνιδίασε τον Άρη με 2-6 στο δεύτερο λεπτό. Όμως, η απάντηση των παικτών του Γιάννη Καστρίτη με Χάνλαν και Κέλι ήταν άμεση, οπότε ο Άρης με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε με 13-6 στο 5ο λεπτό. Ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει σε 19-15 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 24-15, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο 12ο λεπτό. Ένα σερί 2-9 επέτρεψε στην ομάδα του Βετούλα να πλησιάσει σε 26-24 στο 16ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έκλεισαν το ημίχρονο με 39-30! Χάνλαν με 10 και Μακλίν με 9 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τις δυο ομάδες!

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 46-32 στο 24ο λεπτό, όντας εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Ο σύλλογος της Πάτρας “απάντησε” με 46-37, αλλά ο Άρης ξέφυγε με 13 πόντους και 50-37 στο 27ο λεπτό! Ο Απόλλων μείωσε σε 53-44, αλλά η απάντηση του Κάουαν ήταν άμεση με 56-44. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Άρη να έχει σημαντικό πλεονέκτημα με 10 πόντους (56-46).

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης στο 33ο λεπτό χωρίς πολλά πολλά διατηρούσε προβάδισμα με 56-46! Ο Απόλλων έβαλε μόνο 2 πόντους σε πέντε λεπτά και ο Άρης ξέφυγε με 62-48 στο 35ο λεπτό!

Τα τελευταία λεπτά μάλλον ήταν τυπικά και ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην 5η νίκη με 70-56.

Κορυφαίοι 4 παίκτες, οι Χάνλαν, Κέλι, Κάουαν και Ουίλιαμς. Μακλίν και Τσαλμπούρης πάλεψαν από τον Απόλλωνα!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Θεονάς – Μαγκλογιάννης.

Δεκάλεπτα:19-15,39-30,56-46,70-56

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 10 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Νετζήπογλου 3 (1/5 σουτ), Γουίλιαμς 12 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάνλαν 18 (2/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κέλι 18 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 4 (5 ριμπάουντ), Καμάρας, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 3 (1), Λόκετ 2 (0/3 τρίποντα), Κώττας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 12 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Δίπλαρος 8 (0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), ΜακΛιν 12 (3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόμας 6, Τσιακμάς, ΜακΛάφλιν 2, Μήτρου – Λονγκ 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ).