Με την παράδοση υπέρ του, αλλά περνάει δύσκολα στην Πάτρα!

Ο Άρης έχει με το μέρος του την παράδοση απέναντι στον Απόλλωνα, αλλά δεν περνάει εύκολα από την Πάτρα, όπου μετράει επτά νίκες σε 15 αγώνες.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ στην ανάλυση του σαββατιάτικου αγώνα “παρότι έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στο σύνολο των αναμετρήσεων του με τον Απόλλωνα έχοντας 23 νίκες σε σύνολο 32 αγώνων στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, ο Άρης αντιμετωπίζει παραδοσιακά δυσκολίες στην Πάτρα εκεί όπου η «ζυγαριά» γέρνει προς τους γηπεδούχους με οχτώ νίκες έναντι επτά της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Η ιστορία αυτών των αγώνων στην Αχαϊκή πρωτεύουσα άρχισε με τον Άρη να μετράει τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες χάνοντας μόνο σε παιχνίδι πλέι οφ του 1995 με 80-79 (Παπαπέτρου 21 – Κινγκ 21). Ακολούθησε όμως ένα σερί πέντε νικών του Απόλλωνα που άρχισε την περίοδο 1996-1997 με το 75-65 (Βούκτσεβιτς 18 – Σάκλεφορντ 15) και ολοκληρώθηκε την περίοδο 2004-2005 –αφού μεσολάβησε η πενταετής απουσία των Πατρινών από την κατηγορία- με 78-72 (Λιαδέλης 22 – Μεσεριάκοφ 19).

Ο Άρης έκανε το 2/2 στη διετία 2005-2007 με 79-58 (Ουίλκινσον 16) και 86-67 (Καστλ 20) και από το 2012 όταν και ο Απόλλων επανήλθε στην Α1, έχει το προβάδισμα με δύο νίκες σε τρεις αγώνες. Νίκησε την περίοδο 2012-2013 με 64-53 (Μακ Κόλουμ 15) και στην περσινή σεζόν με 76-60 (Ελ Αμίν 20), ενώ ενδιάμεσα για την περίοδο 2013-2014 ο Βεζένκοφ με 23 πόντους οδήγησε τους «κίτρινους» στο 78-76.

Κονσέρτο για «πολυβόλα»

Ήταν 18 Μαρτίου 1995 σχεδόν 21 χρόνια πριν, όταν σημειώθηκε ρεκόρ επίτευξης πόντων και για τις δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία δύο εκ των σπουδαιότερων ξένων σκόρερ που πέρασαν από την Α1. Ο Άντριου Γκέιζ σημείωσε περισσότερους από τους μισούς πόντους του Απόλλωνα αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για να τον οδηγήσουν στη νίκη. Ο Άρης επικράτησε με 87-82 έχοντας στον πάγκο του τον Σούλη Μαρκόπουλο – ο Κώστας Πετρόπουλος ήταν σε εκείνο των γηπεδούχων – παρότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αυστραλό που σημείωσε 42 πόντους με 14/14 βολές, 5/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα! Το αντίπαλο δέος για τον Γκέιζ ήταν ο Τόνι Ουάιτ με 28 πόντους, 10/10 βολές, 6/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα”.