Με το… αριστερό ο Άρης, ήττα 1-3 από ΠΑΟΚ

Με το… αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο League Cup οι παίκτες του Άρη, καθώς γνώρισαν την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-3 σετ στη Μίκρα.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας τη συμπαράσταση των 400 φιλάθλων του, που βρέθηκαν στο κλειστό της Μίκρας, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-19. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για το σύνολο του Κράβαρικ, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει εκεί που θέλει το παιχνίδι του στο δεύτερο σετ και όντας πιο τυχερός στο φινάλε να το κατακτά με 23-25 και να κάνει το 1-1.

Στο τρίτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, έφτασαν εύκολα στην επίτευξη του 1-2, ενώ στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες του Κράβαρικ προσπάθησαν ν΄ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, όμως, στο τέλος δεν μπόρεσαν για την ισοφάριση και γνώρισαν την ήττα με 1-3 στην πρώτη ημέρα του League Cup.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του ματς μέσα από το PRESSARIS…

19:20 Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμα. Απομένουν δέκα λεπτά για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Εκτός αποστολής των “κίτρινων” έμεινε ο Γιάννης Κυριακίδης, που δεν είναι ακόμα έτοιμος.

19.25 Σύμφωνα με ενημέρωση της ΕΣΑΠ “αναβάλλονται οι αγώνες της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που ήταν προγραμματισμένοι να γίνουν στο γυμναστήριο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας και στο Ζηρίνειο Κηφισιάς.

Με έγγραφο που έστειλε η Περιφέρεια Αττικής στην Ε.Σ.Α.Π. την Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013 και ώρα 17.11 ενημερώνει ότι δεν χορηγεί άδεια διεξαγωγής αθλητικών συνατήσεων στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας» και στο Ζηρίνειο Κηφισιάς επειδή δεν έχουν εκδοθεί οι απαιτούμενες άδειες λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων από την αρμόδια αρχή (Αποκεντρωμένη Διεύθυνση Αττικής) όπως αυτό ορίζεται από το άρθρο 22 του νόμου 4049/212″.

19.30 Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Πολλά τα γνώριμα πρόσωπα και για τους δύο συλλόγους.

19.32 Όλο και αυξάνεται ο αριθμός των φίλων του Άρη, που προσέρχονται

στη Μίκρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης: Ντίνας, Παπαδημητρίου, Ρόλιτς, Χαριτωνίδης, Χατζηπαραδείσης, Αρμενάκης, Γκαράς (λ)

ΠΑΟΚ: Ποτότσνικ, Μίλκοφ, Τζελάτη, Χαραλμπίδης, Στίγγας, Ντάμποβιτς, Μπαμπαλιούτας (λ)

12-7 άουτ Τζελάτη

Έξαλλος πανηγυρισμός του έμπειρου διαγώνιου για τον πόντο απέναντι στην πρώην ομάδα του, που έδειξε το σήμα του Άρη

25-19 Ρόλιτς

Ο Άρης κατέκτησε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ, χάρη στο καλό σερβίς του Χαριτωνίδη, που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ πολύ καλά πήγε και το «κιτρινόμαυρο» μπλοκ

Τάιμ-άουτ από τον Στέλιο Καζάζη

19-18 διπλό μπλοκ Ντίνα-Ρόλιτς και ο Άρης περνάει ξανά μπροστά στο σκορ, μετά το 4-3

23-25 άουτ Παπαδημητρίου

Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει σε 1-1 το παιχνίδι, με τους παίκτες του Άρη να διαμαρτύρονται για την τελευταία υπόδειξη του διαιτητή, που χρέωσε με άουτ τον Παπαδημητρίου, δίνοντας τον πόντο στον αντίπαλο, που έκανε το 23-25

1-6 Τζελάτη

Δεν ξεκίνησε καλά σε αυτό το τρίτο σετ ο Άρης, με τον Αντρέι Κράβαρικ ν΄ ανακατεύει την τράπουλα και να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Γιάτση αντί του Χατζηπαραδείση

10-12 Αρμενάκης

Με τον Γιάννη Χαριτωνίδη στο σερβίς και τον Απόστολο Αρμενάκη να «εκτελεί» ο Άρης επανέκαμψε και μείωσε σε 11-12

14-17 χ.σ. Αρμενάκη

Παρών στις κερκίδες του γηπέδου ο αθλητής του τμήματος στίβου του Άρη, Δημήτρης Γράβαλος, και η Μαριλένα Παπαγεωργίου, αθλήτρια του ύψους και υπεύθυνη των ακαδημιών βόλεϊ του συλλόγου

14-18

15-18 μπλοκ-άουτ Ρόλιτς

Αλλαγή στη θέση του πασαδόρου. Ο Γιώργος Ναζίρης αντί του αρχηγού, Γιάννη Χαριτωνίδη

4-1

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ, μερίδα των οργανωμένων οπαδών του Άρη αποχώρησε από το γήπεδο