Μια βραδιά με αρνητικά ρεκόρ

Όλα πήγαν στραβά χθες για τον Άρη στο ΟΑΚΑ, ειδικά στην επίθεση και οι 54 πόντοι το μαρτυρούν αφού είναι η χειρότερη φετινή επίδοση του. Η προηγούμενη ήταν οι 56 πόντοι που σημείωσε εντός έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Αυτό το -38 συνιστά ισοφάριση της τέταρτης πιο “βαριάς” ήττας του, αφού πέραν του -54 της σεζόν 2000-2001 από την ΑΕΚ, έχασε με 47 εντός έδρας από το Περιστέρι την περίοδο 2000-2001 (64-111), με 42 εκτός έδρας από το Περιστέρι την περίοδο 1997-1998 (101-59) και 38 από τον Ηρακλή εκτός έδρας την περίοδο 1997-1998 (100-62).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, εκτός των άλλων, είχε σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ. Ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση του στα αμυντικά έχοντας 18 όσα είχε στο εντός έδρας ματς με τον ΚΑΟΔ Am.Genetics αλλά και τη χειρότερη εκτός έδρας επίδοση του στα επιθετικά με τέσσερα όσα είχε και με το Ρέθυμνο Aegean.

Τα 22 ριμπάουντ που είχαν συνολικά οι “κίτρινοι” της Θεσσαλονίκης είναι με διαφορά η χειρότερη φετινή επίδοση τους, αφού η προηγούμενη ήταν τα 27 των εντός έδρας παιχνιδιών με Απόλλωνα Carna, ΑΕΝΚ Δημούλας και Ολυμπιακό. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι το αρνητικό μέχρι σήμερα ρεκόρ συνολικών ριμπάουντ στα εκτός έδρας ματς του Αρη ήταν τα 33, 11 δηλαδή περισσότερα από αυτά που είχε στο ΟΑΚΑ.

Οι 33 βαθμοί που είχε ο Αρης στο ομαδικό ranking επιβεβαιώνουν ότι σήμερα έκανε τη χειρότερη φετινή εμφάνιση του. Η προηγούμενη αρνητική επίδοση του ήταν οι 50 βαθμοί του εντός έδρας παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό.

Για 7η φορά ο ΛαΜάρκους Ριντ είχε δυο ασίστ που είναι η καλύτερη επίδοση του.

πηγή: esake.gr