Μοιρασμένη η προϊστορία στα πλέι οφ

Μπορεί τα 10 παιχνίδια μεταξύ του Αρη και της ΑΕΚ στο πλαίσιο των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ να μην έκριναν έναν τίτλο ή κάποια υψηλή θέση όμως έχουν γράψει τη δική τους ιστορία. 10 χρόνια μετά την τελευταία συνάντηση τους σε αυτό το κομμάτι του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες με τα κίτρινα, θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες, ίσως στο πιο ενδιαφέρον ζευγάρι της πρώτης φάσης. Αυτό δείχνει άλλωστε η ιστορία, η δυναμική τους και βέβαια η βαθμολογική τους θέση στην κανονική περίοδο αφού ο Αρης τερμάτισε 4ος και η ΑΕΚ 5η.

Η πρώτη φορά που οι δρόμοι των δύο ομάδων διασταυρώθηκαν στα πλέι οφ του επαγγελματικού πρωταθλήματος ήταν την περίοδο 1992-1993. Ηταν όμως μια διαδικαστικού χαρακτήρα σειρά αφού έκρινε απλώς, την 5η θέση. Ο Αρης την κατέκτησε νικώντας εκτός με 87-73 (Παταβούκας 16, Ποδαράς 13 – Γιαννάκης 26, Πετσάρσκι 17) και εντός έδρας με 92-69 (Άντερσον 18, Βουρτζούμης 15 – Παταβούκας και Χάμιλτον 14).

Εξι χρόνια μετά για την περίοδο 1998-1999 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την προημιτελική φάση και ο Αρης πήρε την πρόκριση με 2-1. Επικράτησε εντός στο πρώτο παιχνίδι με 65-61 (Λιαδέλης 23, Μιούρσεπ 17 – Τσακαλίδης 13, Αρλάουκας 12), έχασε στο δεύτερο εκτός με 65-59 (Αρλάουκας 20, Ντάνιελς 14 – Μιούρσεπ 16, Λιαδέλης 12) και νίκησε στο τρίτο παιχνίδι, εντός έδρας με 84-62 (Λιαδέλης 22, Σιγάλας 20 – Κορωνιός 17, Ντάνιελς 14).

Η πιο αξέχαστη, μεταξύ των δύο ομάδων, σειρά, ήταν εκείνη της περιόδου 2003-2004 και πάλι για τα προημιτελικά. Ο Αρης χρησιμοποιούσε εκείνη τη σεζόν ως έδρα του το Ιβανώφειο αφού η “Nick Galis Hall” ετοιμαζόταν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και ο πρώτος αγώνας ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς. Η ΑΕΚ νίκησε με 107-101 (Μπέιλι 37, Πάρκερ 18 – Χατζής 22, Ζήσης 18) παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά, αφού εκμεταλλεύτηκε τα οικτρά ποσοστά του Αρη στις βολές καθώς οι γηπεδούχοι είχαν 13/37 με τον Σμους Πάρκερ να έχει τα 12 από τα 24 άστοχα σουτ της ομάδας του από τη γραμμή του φάουλ με 2/14! Στην Αθήνα η ΑΕΚ νίκησε με μεγαλύτερη άνεση και σκορ 74-62 (Λόλις και Ταπούτος 13 – Βετούλας 13, Μπέιλι 12) για να περάσει στα ημιτελικά.

Ενα χρόνο μετά στην ίδια φάση αλλά με διαφορετικό “format” στο σύστημα διεξαγωγής, η ΑΕΚ αναδείχτηκε και πάλι η νικήτρια της σειράς με τον Αρη. Νίκησε εύκολα στο πρώτο παιχνίδι στην Αθήνα με 88-68 (Μπέιλι 27, Χατζής 17 – Κόλινς 18, Στακ 14) αλλά έχοντας το μειονέκτημα έδρας, έπρεπε να νικήσει μια φορά στη Θεσσαλονίκη. Εχασε στο δεύτερο με 74-65 (Τζόνσον 19, Πάντιους 15 – Μπέιλι 17, Μπουρούσης 14) και κατάφερε να επικρατήσει στο τρίτο παιχνίδι με 76-70 (Κόλινς 18, Στακ 17 – Νίσεβιτς και Μπέιλι 15) για να αποκλείσει εκ νέου τον Αρη.

πηγή: esake.gr