ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάσκετ Εφήβων: Πάλεψε, αλλά λύγισε ο Άρης

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 82-76, στη δεύτερη μέρα του Final Four Εφήβων της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Τάσου Κουγιουμτζίδη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έχασε τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκε με 7-16 και 11-20 και αποκρούοντας κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης του αντιπάλου, έφτασε στο +10 (15-25) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-27.

Με ευστοχία έξω από τα 6.75 ο Άρης προηγήθηκε 23-35. Ο αντίπαλος αντεπιτέθηκε και πέρασε με 41-40, όμως οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ξανά το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-45.

Ο Άρης έφτασε στο +5 (45-50) πριν με συνεχόμενα τρίποντα ο ΠΑΟΚ περάσει 57-50. Ο αντίπαλος έφτασε στο +9 (65-56), πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 65-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 70-60 σε 70-64 και μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 72-68, αλλά τρία συνεχόμενα λάθη έφεραν το 80-70. Ο Άρης μείωσε σε 80-76 στα 22’’ πριν από το τέλος, αλλά δεν είχε άλλο χρόνο για να ολοκληρώσει την αντεπίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-45, 65-60, 82-76.

ΠΑΟΚ (Τζώρας-Σταυρόπουλος): Φαρχάτ, Μητρόπουλος 15 (2), Τανούλης 23, Καραγιαννίδης 8, Κατσαμούρης 2, Κώνστας, Χαρίτογλου 13 (3), Παναγιώτου, Αστεριάδης, Κόνσουλας 23 (2), Αχτσής, Μπρουζιώτης.

ΑΡΗΣ (Κουγιουμτζίδης): Ζεϊμπέκης 9 (3), Βουρτζούμης 23 (6), Χρυσανθάκης, Παπαδόπουλος 8 (2), Καλαϊτζάκης 3 (1), Ανδρέου 10, Νετζήπογλου 21, Πανούδης, Γκοτζαμανίδης, Σανγκαρέ, Χασάπης 2.