Μπάσκετ Κορασίδων: «Δύο στα δύο» ο Άρης, 53-45 τον Παναθηναϊκό (photos)

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του Άρη πέτυχε σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 53-45 και έκανε το «2 στα 2» στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της ΕΟΚ.

Ο αγώνας ήταν κλειστός στην πρώτη περίοδο. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-7 και 9-13, όμως ο Άρης  ισοφάρισε σε 13-13, πριν το 13-16 του 10’.

Οι «πράσινες» κράτησαν το προβάδισμα (16-20) αλλά ο Άρης πέρασε με 24-22 στο 18’, πριν το 24-24 του ημιχρόνου.

Ο Άρης κράτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα έως το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 36-33. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο +8 με το 44-36 και όταν ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, η Τόλιου με καλάθι και φάουλ έγραψε το 47-40, στα 2’40’’ πριν από το τέλος και στη συνέχεια η Μπάλτση έκανε το 49-40, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.

Η Μπάλτζη με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ πρωταγωνίστησε για τον ΑΡΗ, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε και η Τόλιου με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Καψιώχας-Κλεπουσνιώτου-Πετρόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-24, 36-33, 53-45

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Μπαλτζή 21(11ρ.), Καραμανλή, Ασλανίδου 5(1), Κοτζαμπάση, Γιάνταη 8, Τριανταφύλλου 2, Νεράντζη 4, Τόλιου 13(11ρ.).

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Κατσούλη 22(1), Λιάχα, Μαντζιώρη 11, Ιωάννου, Μπαμπανίκα, Καμπάκα 2(13ρ.), Δεληστάθη 7(1), Κουκουζέλη 2, Υφαντοπούλου 1.