Μπένσον – Πόσλεϊ: Πέρσι συμπαίκτες και πρωταθλητές, σήμερα αντίπαλοι!

Λίγους μήνες πριν, την Πρωταπριλιά, κατέκτησαν μαζί τον τίτλο στο δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα του ΝΒΑ. Σήμερα Κιθ Μπένσον και Μάρκους Πόσλεϊ θα τεθούν αντιμέτωποι στη πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League.

Στον τελικό και τη νίκη επί των Σιουξ Φολς Σκάιφορς (θυγατρική των Μαϊάμι Χιτ) επί των Όστιν Σπερς (θυγατρική των Σαν Αντόνιο Σπερς) με σκορ 130-126, ο Μπένσον ήταν εντυπωσιακός με 28 πόντους (2/2β., 13/19δπ.), 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής. Ο Πόσλεϊ έπαιξε 20 λεπτά και είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, βοηθώντας τον Μπένσον και τους υπόλοιπους να φτάσουν στη νίκη.

Σήμερα οι δύο πρώην συμπαίκτες και πρωταθλητές στη G-League του ΝΒΑ θα είναι αντίπαλοι. Ο Μπένσον έπαιξε πέρσι 50 αγώνες με τους Σκάιφορς, ενώ ο Πόσλεϊ τον… συντρόφευσε στο παρκέ σε 47 αγώνες.