Μπράιτον – Τότεναμ 0-1: Με την… υπογραφή του Κέιν!

Η Τότεναμ «λύγισε» τη Μπράιτον στο «Αμεξ», επικράτησε 1-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Ο Κέιν έκανε τη διαφορά σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις.
Η Τότεναμ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπράιτον, επικράτησε 1-0, παρότι δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή της. Κορυφαίος για τους Λονδρέζους ο Κέιν, που πέτυχε το 8ο γκολ του στη σεζόν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 17′, αλλά το τελείωμα του Γουέλμπεκ δεν ήταν το ιδανικό.

Στο 22ο λεπτό οι Λονδρέζοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Σον έκανε σέντρα – σουτ και ο Κέιν με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Η Μπράιτον προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε τον έλεγχο, ωστόσο Μαρτς και Καϊσέδο δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, η Τότεναμ περίμενε τη Μπράιτον και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα. Μάλιστα, στο 73′ ο Σον με υπέροχο σουτ βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.