Νέο «θρίλερ» της Εθνικής 3-2 την Σλοβακία

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών φρόντισε να πρωταγωνιστήσει σε ένα ακόμα μεταμεσονύχτιο «θρίλερ» στον G όμιλο του Παγκοσμίου Λιγκ που γίνεται στην πόλη Τέπικ στο Μεξικό.

Το εθνικό συγκρότημα αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ από την Σλοβακία του Φλάβιο Γκουλινέλι, με αντεπιθεση διαρκείας και κορυφαίο τον Ανδρέα Φράγκο έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ. Δραματικό το 5ο σετ με την ελληνική ομάδα να κατακτά τη νίκη στο τάι μπρέικ με 19-17 ύστερα από τέσσερα ματς μπολ. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε ατομικό μπλοκ του Φιλίποφ στον Όγκουρτσακ και άουτ επίθεση του Μπέντζ.

Η ελληνική ομάδα oλοκλήρωσε το τουρνουά του Τέπικ με δύο νίκες και μία ήττα, 5 πόντους και 8-7 σετ, δηλαδή, μέσα σε τρεις ημέρες και ύστερα από υπερατλαντικό ταξίδι έδωσε τρία ματς 15 σετ. Η συνέχεια αναμένεται να δοθεί στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης όπου το τριήμερο 19-21 Ιουνίου η ελληνική ομάδα θα είναι οικοδέσποινα του τουρνουά. Στόχος είναι η πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα διοργανώσει η Σλοβακία.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-15, 20-25, 20-25, 19-17)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Φιλίποφ 1( 1μπλοκ), Αρμενάκης 15(10/22, 4 ασ, 1 μπ), Πετρέας 9(6/11, 2 μπ, 1 ασ), Πρωτοψάλτης 3(3/5, 60% υπ), Τζιουμάκας 5(3/7, 2μπ), Κουμεντάκης 11(11/20, 72% υπ) / Ταμπουρατζής (λ, 40%), Αγγελόπουλος, Κοκκινάκης 3(3/5, 60% υπ), Φράγκος 19(18/26, 1 μπ, 72% υπ)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γκουλινέλι): Μπενζ 23 (19/30), Κόχουτ 14(13/19), Σόπκο 11(7/18, 2 ασ), Μάσνι 1, Πάτακ 3, Κάσπερ 6(3/9, 3 μπ) / Κουμπς (λ, 55%), Σέρβεν, Όγκουρτσακ 8(7/13, 1 ασ), Πάλγκουτ, Χόρνικ 2.