Νίκησε τον Ίκαρο (70-60), βελτιώνεται και προχωράει

Επιτέλους νίκη! Ο Άρης ήταν καλός και ψύχραιμος όταν χρειάστηκε, έκανε σερί 10-0 από το 34′ ως το 38′, μετέτρεψε το 59-59 σε 69-59 και πήρε τελικά τη νίκη με σκορ , έχοντας κορυφαίο τον Μιχάλη Πελεκάνο και πολύ καλούς τους Χαρίση και Πάσαλιτς.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο ο Άρης προσπάθησε να αποδιοργανώσει τον Ίκαρο και το κατάφερε. Προηγήθηκε με 8-2 (4′), αλλά όταν ο Δημήτρης Πρίφτης έβαλε τον Φαγιέ πάνω στον Πελεκάνο και πέρασε τη μπάλα σε ελληνικά χέρια (Λαρεντζάκης, Γιαννακίδης), τότε ο Ίκαρος όχι απλά μείωσε, αλλά έκανε σερί 15-0 και προηγήθηκε με 8-17 (8′). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-17 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν ως το +11 (17-28 στο 12′) έχοντας εξαιρετική ευστοχία από τα 6,75μ. με τον Γκίμπσον σε ρόλο εκτελεστή.

Ο Άρης δεν πανικοβλήθηκε. Συγκεντρώθηκε περισσότερο στην άμυνα, έβγαλε συνεργασίες στην επίθεση, πήρε πόντους από όλους τους παίκτες του (στο α’ είχαν σκοράρει εννιά παίκτες!) και σταδιακά πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Από το 17-28 στο 12′ έφτασε στο 39-34 του ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τον Ίκαρο μόλις σε δύο εύστοχα σουτ σε οχτώ λεπτά.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Άρης έφτασε στο +9 (43-34), όμως ο Ίκαρος με τους Γκίμπσον και Βρκιτς κατάφερε να διατηρηθεί στο παιχνίδι και πάλι με το περιφερειακό σουτ. Μείωσε σε 50-47 (27′) και έφτασε στο πόντο (53-52), πριν ο Πάσαλιτς γράψει το 56-52 στο φινάλε. Σε αυτό το διάστημα ο Ίκαρος που πίεζε είχε μόλις ένα φάουλ (έκανε τα υπόλοιπα στη τελευταία επίθεση) και ο Άρης χρεώθηκε με έξι από τους διαιτητές.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι ως το 34′. Το σκορ ήταν 59-59, όμως κάπου εκεί ανέβασε στροφές ο Μιχάλης Πελεκάνος. Ο Άρης με τον Καραποστόλου πάνω στον Βρκιτς και τον Πελεκάνο πάνω στον Γκίμπσον περιόρισε την δράση των δύο πιο επικίνδυνων παικτών του Ίκαρου και επιθετικά με σερί 10-0 (7π. ο Πελεκάνος) προηγήθηκε με 69-59 στο 38′, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-34, 56-52, 70-60.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 14 (1/3δπ., 4/8τρ.), Χαντ 2 (4ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 16 (3/4β., 5/8δπ., 1/2τρ., 5ρ.), Βεζένκοφ 3 (1), Ασημακόπουλος 11 (5ρ., 3ασ.), Καραποστόλου 3 (5ασ.), Χαρίσης 10 (11ρ., 2κοψ.), Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 4, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης.

ΙΚΑΡΟΣ: Λαρεντζάκης 8 (5ρ., 3ασ.), Βρκιτς 17 (3), Γουάιατ 2, Στέβοβιτς, Φαγιέ 6 (11ρ.), Γκίμπσον 21 (5/10τρ.), Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 3.