Νίκη Άρη επί του Ηρακλή (74-67) στο μπάσκετ εφήβων

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του Άρη πήρε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 74-67 στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Ο ΑΡΗΣ ξεκινά την Τετάρτη (23/3) τις υποχρεώσεις του στη φάση των «16» του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Θερμαϊκό Θέρμης σε διπλό αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα ξεκίνησε δυνατά (24-13), όμως ο Ηρακλής αντέδρασε και πέρασε με 32-36 στο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και διατήρησαν στο τέταρτο μία διαφορά 5-6 πόντων, φτάνοντας στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτους σκόρερ τους Τσαχτσίρα, Λαμπρόπουλο και Καραγιάννη οι οποίοι σημείωσαν από 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 32-36, 50-49, 74-67.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας – Χατζής): Πιάρας, Τσαχτσίρας 16, Βασιλειάδης, Δονάκης, Καραγιάννης 16, Κωνσταντινίδης, Χαβαλές 12 (2), Λαμπρόπουλος 16, Ζωΐδης, Νάκος, Καζαμίας, Γεροκώστας 14 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τσίμπος – Μυστιλιάδης): Λάτος 12, Αργυρούλης 9, Παπαδόπουλος, Σωτήρογλου 6 (2), Γουδετζίκης 17 (3), Καρολίδης, Κωτσιόπουλος 16 (2), Μπόσκος, Όμο 3, Στογίλκοβιτς, Ακριτίδης, Μαυρίδης 2.