Νίκη – «βόμβα» για την ομάδα του Γιάκομπ

Μπορεί ο Βικτοράς Γιάκομπ να μην έχει παίξει ακόμα ούτε λεπτό στο φετινό ρουμανικό πρωτάθλημα, αλλά η ομάδα του, Κονκόρντια Κιάζνα, τα καταφέρνει και χωρίς αυτόν, αφού νίκησε με 2-4 την ΤΣΦΡ Κλουζ και την έριξε από την κορυφή.

Με τον πρώην επιθετικό του Άρη να μένει στον πάγκο επί 90′, η Κονκόρντια έκανε τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στην ομάδα του Παντελή Καπετάνου, καθώς προηγήθηκε με 1-4 στο ημίχρονο και έφτασε τελικά στο θρίαμβο, που της επέτρεψε να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα, έδωσε στην Ντινάμο Βουκουρεστίου την ευκαιρία να περάσει πρώτη, ισοβαθμώντας με την ΤΣΦΡ Κλουζ, ενώ απομένουν 7 αγωνιστικές για το φινάλε.

Ο Γιάκομπ, που υπέγραψε στην Κονκόρντια Κιάζνα στα μέσα Μαρτίου επιστρέφοντας στην πατρίδα του μετά από τριετή απουσία, δεν έχει ακόμα φορέσει τη φανέλα της σε επίσημο αγώνα, αλλά της έχει φέρει… γούρι: Από τότε που αποκτήθηκε, η νέα ομάδα του μετρά 5 νίκες, 1 ισοπαλία και μόνο 1 ήττα, ανεβαίνοντας από την προτελευταία 17η θέση στην 11η.

Καμία σχέση, δηλαδή, με την τύχη που είχε ο Άρης επί των ημερών του…