Νίκη δια ποδός Λουκάκου για το Βέλγιο (video)

Το γυριστό του Λουκάκου ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στο Βέλγιο απέναντι στην Κροατία με 1-0 σε φιλική αναμέτρηση στις Βρυξέλλες.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 38ο λεπτό, όταν ο Λουκάκου νίκησε τον Λιβάκοβιτς με κοντινή προσπάθεια μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Κροατών.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν και διπλό δοκάρι με Λουκάκου και Καράσκο επτά λεπτά νωρίτερα, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι πιο… μαζεμένο, καθώς οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνχεν (46′ Βερμάλεν), Καστάν, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (81′ Εντέν Αζάρ), Τσαντλί (71′ Τοργκάν Αζάρ), Μέρτενς (68′ Βανάκεν), Λουκακού, Καράσκο (81′ Ντοκού).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο, Βίντα, Καλέτα-Κάρ, Μπάριτσις (46′ Γκβαρντιόλ), Μόντριτς (61′ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (62′ Βλάσιτς), Ρέμπιτς (62′ Κράμαριτς), Πέτκοβιτς (70′ Μπρέκαλο), Πέρισιτς (80′ Όρσιτς).