ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Νίκη επί του Ρεθύμνου (70-52) και πρώτο βήμα για τα πλέι οφ

Ο Άρης για πρώτη φορά μετά από καιρό τη φετινή χρονιά κέρδισε έναν αγώνα παίζοντας όμορφο μπάσκετ και θυμίζοντας “κανονική” ομάδα μπάσκετ. Η νίκη επί του Ρεθύμνου με σκορ 70-52 είναι το πρώτο βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ. Αν κερδίσει ο Άρης στον Κολοσσό θα είναι όγδοος.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, το Ρέθυμνο βρήκε σκορ από την περιφέρεια με τον Γιαννόπουλο και προηγήθηκε με 9-19 λίγο πριν το τέλος της περιόδου (11-19 στο 10’), ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό, όμως τα πράγματα άλλαξαν πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι κίτρινοι με κορυφαίους τους Μποχωρίδη και Μάρας έτρεξαν ένα σερί 15-0 και το 19-25 (14’) έγινε 34-25 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο ο Άρης ήταν καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση.

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε στιγμές αδράνειας και μείωσε σε 34-30 στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Άρης είχε βρει πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό.

Οι κίτρινοι επέβαλλαν την κυριαρχία τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή άμυνα, αλληλοκαλύψεις και στην περιφέρεια και στη ρακέτα η ομάδα του Αγγέλου επιβλήθηκε του Ρεθύμνου και την ίδια ώρα επιθετικά λειτούργησε εξαιρετικά, είχε συνεργασίες και σωστές εκτελέσεις και έφτασε στο +11 (49-38 στο 28’) και έκλεισε την περίοδο στο +12 (53-41).

Τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι κίτρινοι με σερί 5-0 έφτασαν στο +17 (58-41) και έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη, μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Παλέ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 11 (7ρ.), Μποχωρίδης 12 (6ρ., 5ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης, Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 7 (2ασ.), Τσαϊρέλης 10 (4ρ., 2ασ.), Χρηστίδης 2, Μούρτος 9 (3ρ., 3ασ.), Αθηναίου 2, Προύιτ 9 (6ρ., 3ασ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 10 (2), Χίκι 5 (1), Κώττας 2, Ντεσίλντς 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκούντγουϊν 12 (11ρ.), Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 3.