Νίκη και 7η θέση για τις γυναίκες – Με Ίκαρο στα πλέι-άουτ και προβάδισμα 2-0!

Σπουδαία νίκη με 66-57 πήρε ο Άρης ELGEK σήμερα κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας στο Αλεξάνδρειο και έτσι κράτησε την 7η θέση στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, που σημαίνει ότι θ΄ αντιμετωπίσει τον 10ο της βαθμολογίας, Ίκαρο, στα πλέι-άουτ.

Δεδομένου ότι μεταφέρονται στα πλέι-άουτ οι νίκες της κανονικής περιόδου, οι «κιτρινόμαυρες» του Βασίλη Μασλαρινού προηγούνται με 2-0 της ομάδας της Καλλιθέας και θα έχουν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της παραμονής από το πρώτο κιόλας ματς στις 23 Μαρτίου στο Αλεξάνδρειο.

Στον αγωνιστικό τομέα, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και η πρώτη περίοδος να λήγει με 12-12. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτριες του Άρη ELGEK βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και μ΄ ένα επιμέρους 21-15 πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 33-27.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερις πόντους (41-37) στο 25΄, όμως, οι γηπεδούχες έκλασαν και το τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα με 44-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, οι «κιτρινόμαυρες» ήλεγχαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, προηγούμενες με 60-46 στο 36΄.

Δεκάλεπτα: 12-12, 33-27, 49-39, 66-57

Διαιτητές: Φακίτσας-Ζαχαρής

Άρης ELGEK: Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Παυλίδου, Χατζάκου 14(2/2β., 3/5β., 2/8τρ.), Σολωμού 2, Ολιβερ 17(7/11β., 5/10β., 18ρ.), Κατωπόδη 17(7/9β., 5/12δ., 14ρ.), Πολύχρου 3(1), Τράντα, Μούλη 8, Κωτούλα, Σταμπουλίδου 3.

Ίκαρος Καλλ.: Καλογήρου, Δελή 2, Αθανασίου 8(2), Παπαϊωάννου 1, Σαλιάι 5, Ντάναμ 23(8/10β., 6/18δ., 1/3τρ., 11ρ.), Γιαννακοπούλου 14(1/4β., 4/9δ., 1/5τρ.), Πασχοπούλου, Κυριακοπούλου 4.