Νίκη με «κίτρινο» χρώμα για την Εθνική

Με τους «κίτρινους» Ριζόπουλο και Κυριακίδη να βρίσκουν ρυθμό και να βοηθούν σημαντικά, η Εθνική ανδρών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ, κερδίζοντας το Ισραήλ με 3-0 σετ (26-24, 25-20, 25-19) στην Κατερίνη.

Στο δεύτερο παιχνίδι της στην πρωτεύουσα της Πιερίας, η ομάδα του Αλέκου Λεώνη παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη συγκριτικά με την πρεμιέρα, όταν και είχε ηττηθεί από την Ισπανία. «Κλειδί» του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όταν οι φιλοξενούμενοι, παρά τα πολλά τους λάθη, είχαν το προβάδισμα συνεχώς, φτάνοντας στο 19-22. Ο Φάιγκα έφερε την ομάδα του στο σετ μπολ (22-24), για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 4-0 από τη «γαλανόλευκη» με επίθεση του Κυριακίδη, μονό μπλοκ του Μπέλου στον Σαφράνοβιτς, διπλή μπαλιά του πασαδόρου του Ισραήλ και άσο του Στιβαχτή.

Η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για την ελληνική ομάδα, που με την ψυχολογία στα ύψη και με ανεβασμένα ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση, έφτασε στο 3-0 σετ. Κορυφαίος της Εθνική ήταν ο Γιώργος Πετρέας, «ανεβασμένος» ο Χρήστος Μπέλος, ενώ και οι εκπρόσωποι του Άρη, Γιάννης Κυριακίδης και Δημήτρης Ριζόπουλος, βρήκαν ρυθμό.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, Ισπανία – Σλοβακία 3-1 (25-20, 19-25, 25-19, 25-21). Αύριο (Σάββατο 26/05) η Ελλάδα θα κοντραριστεί με την Σλοβακία, στις 20:30.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπέλος 12 (9/21 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (2 άσοι, 8/13 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 2 (2 άσοι), Κυριακίδης 9 (8/17 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/10 επ., 85% υπ.), Παπαδημητρίου Αχ. (λ, 67% υπ.), Τερζής, Καριπίδης, Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεϊσογλου, Σουλτανόπουλος 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ).
ΙΣΡΑΗΛ: Στέιν 11 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Φαϊγκά 16 (16/30 επ., 50% υπ.), Μπαρ Νέτζερ 1 (1 μπλοκ), Μπεν Γκαλ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 11 (1 άσος, 8/23 επ., 88% υπ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σβαρτς-Σμόελ (λ, 64%
υπ.), Οσόκιν, Χέρσκο, Χίλμαν 1 (1/5 επ., 80% υπ.), Βάισμαν, Κατζενέλσον.