Νίκη-πρόκριση (56-43) για τον Άρη στο κύπελλο

Ο Άρης νίκησε εύκολα εντός έδρας την ομάδα του Πιερικού με 56-43 και έτσι προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει εντός έδρας ,στο Αλεξάνδρειο, την Ολύμπια Λάρισας στις 24/9/2017 στις 14:00.

Όπως αναφέρει το κιτρινόμαυρο τμήμα:

“Ο αγώνας αυτός είναι νοκ άουτ και ο νικητής του αγώνα προκρίνεται στην επόμενη 3η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-2018,όπου εκεί θα αντιμετωπίσει στις 1/10/2017 εκτός έδρας τον νικητή του αγώνα Α.Ε. Πυλαίας-Ηρακλής.

Στον αγώνα τώρα με τον Πιερικό οι κίτρινες μπήκαν πολύ δυνατά και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν στο σκορ με 23-6.

Στην συνέχεια, οι κίτρινες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με το ημίχρονο να λήγει με 35-18 υπέρ του ΑΡΗ.

Ο προπονητής του ΑΡΗ,ο Βαγγέλης Κουλακιώτης, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες του και δοκίμασε διάφορα συστήματα.

Οι κίτρινες στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 45-27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε κριθεί η πρόκριση μειώθηκε λίγο η υπέρ του ΑΡΗ διαφορά πόντων, με τον ΑΡΗ να φτάνει όμως σε μια εύκολη νίκη επί του Πιερικού με 56-43 και έτσι να προκρίνεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-2018.

Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ και καλύτερη του παιχνιδιού,χωρίς να υστερήσει κάποια από τον ΑΡΗ,ήταν η Ευτυχία Γράψα με 14 πόντους και 1 τρίποντο!

Επόμενος αγώνας για τις κίτρινες είναι στις 24/9/2017 στις 14:00 εντός έδρας,στο Αλεξάνδρειο, με την Ολύμπια Λάρισας, για την 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-2018.

Δεκάλεπτα: 23-6, 35-18, 45-27, 56-43

Διαιτητές: Λαδάς-Καλέσης

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης): Σικαλίδου, Καραβέλη 8 (2), Κωστανάκη 5 (1), Γράψα 14 (1), Κωφοκώτσιου, Βαντσιούρη 7 (1), Αντωνιάδου Αθηνά 6, Γκρίτζαλη 8, Βεντούρα 4, Γκομπετζισβίλι 1, Μπουντούκα 3, Αβρονιδάκη.

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης (Τσιρογιάννη): Καραλή 4, Πουρσανίδου 2, Λεκάι 1, Ζουγκουρίδου 4, Φλώρου 11, Γκοτζαμάνη 9 (3), Μπουμπουλέντρα 5, Μπαγκλαρίδου, Μάντη, Δημητριάδου 7″.