Νίκη της Εθνικής με τον Μποχωρίδη πρωταγωνιστή!

Με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη η Εθνική ομάδα κέρδισε την Γεωργία με σκορ 81-69 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και οδεύει ολοταχώς για να τεθεί επικεφαλής ομίλου στην κλήρωση της διοργάνωσης.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Μία ακόμα νίκη στο… σακούλι της εθνικής ομάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019. Ο Βασιλόπουλος, έβαλε το… καράβι σε ρότα στο πρώτο ημίχρονο, Κόνιαρης και Μποχωρίδης το οδήγησαν στο «λιμάνι» στο τέλος του αγώνα, για το τελικό 81-69, τη δέκατη νίκη σε έντεκα παιχνίδια στα προκριματικά και το στόχο για επικεφαλής ομίλου στην τελική φάση να παραμένει ζωντανός.

Στο πρώτο ημίχρονο η εθνική, δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει τον έλεγχο του ρυθμού, εκτός από τις αρχές της δεύτερης περιόδου. Με τον Βασιλόπουλο στο πρώτο δεκάλεπτο (9π.), τον Γκίκα στο δεύτερο (8π.) και τον Μπουρούση να δεσπόζει, η Ελλάδα κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας, ενώ η Γεωργία (χωρίς Μπιτάτζε και Σενγκέλια) περίμενε σχεδόν τα πάντα από τον Σερμαντίνι που είχε 14 πόντους, μέχρι το 44-31 της ανάπαυλας.

Στην τρίτη περίοδο, η εθνική συνέχιζε να κρατάει τον έλεγχο του αγώνα, παρά τις όποιες σπασμωδικές αντιδράσεις της Γεωργίας, με την εμπειρία Βασιλόπουλου και Μπουρούση, ωστόσο στις αρχές της τέταρτης, ο ΜακΦάντεν «ζεστάθηκε» και μείωσε μέχρι τους πέντε (68-63), σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης του Ζούρου. Εκεί, ανέλαβαν κυρίως Μποχωρίδης και Κόνιαρης στην επίθεση και με πιο «σφιχτή» άμυνα, η Ελλάδα κλείδωσε τη νίκη, για να φτάσει στο 81-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 44-31, 66-51, 81-69

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος):  Αθηναίου 12 (2), Κακλαμανάκης, Κόνιαρης 11 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 6, Βασιλόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 13 (2/2 βολές, 4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουρούσης 9 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γκίκας 8 (2/4 τρίποντα), Κασελάκης 3, Μαυροειδής, Σαλούστρος 4 (3 ασίστ)

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 4, Μποκοϊσβίλι, Μακ Φάντεν 18 (2/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Σανάντζε 6 (2/5 τρίποντα), Σερμαντίνι 26 (9/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπερισβίλι 10 (2), Ντβαλισβίλι, Λονταρίτζε, Τσιντσάτζε 5 (7 ασίστ)