Ξέσπασμα έξι λεπτών, νίκη με 77-63 και πρόκριση στον τελικό!

Ο Άρης ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της ΧΑΝΘ, την οποία κέρδισε με σκορ 77-63 στο κλειστό της Μίκρας στο φάιναλ φορ του εφηβικού και θα υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή της Θεσσαλονίκης. Οι κίτρινοι χρειάστηκαν μόλις 6-7 λεπτά, στην τρίτη περίοδο, όταν έκαναν σερί 21-0 και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η ΧΑΝΘ άσκησε μεγάλη πίεση στον Άρη, ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (24-18), όταν και μείωσε στον πόντο (35-34), οι παίκτες του Νίκου Δημητρίου μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι να “τελειώσουν” γρήγορα το παιχνίδι.

Το πέτυχαν, καθώς έκαναν σερί 21-0 και στα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (56-34)! Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, αφού η ΧΑΝΘ δεν είχε λύσεις και ο Άρης χωρίς πρόβλημα κράτησε τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Μαντουλίδη – ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 35-34, 62-44, 77-63.

ΑΡΗΣ (Δημητρίου-Κυριαζής): Μποχωρίδης 15(1), Αμπατζάς 3, Γερομιχαλός Δ. 1, Γερομιχαλός Π. 16, Κελεσίδης 3, Βεζένκοφ 24(1), Γράβας 6, Φλιάτης, Καρανώτας 3, Βασιλειάδης 6(1).

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Γιαννάκης 18(3), Αμπατζίδης 3(1), Καλογεράτος 8(1), Γκούμας 3(1), Σαχπατζίδης 11, Σταματέλος 9, Κρήττας 2, Μαλλίδης 2, Παπαχρήστου 7.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!