Ξέχασε την αμυντική πανοπλία στην Θεσσαλονίκη και έχασε (84-77) την “μάχη της Κρήτης”

Ο Άρης άφησε την αμυντική πανοπλία του στην Θεσσαλονίκη, κατέβηκε “γυμνός” στο Ρέθυμνο και ηττήθηκε με σκορ 84-77 από την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι πρώτη φορά φέτος δέχθηκαν περισσότερους από 80 πόντους, μπήκαν στον τρελό ρυθμό των γηπεδούχων και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο. “Μπήκε” στον ρυθμό του Ρεθύμνου και παρότι επιθετικά είχε λύσεις και πολυφωνία, δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικός στην άμυνα. Το Ρέθυμνο πήγε πολύ σε καταστάσεις “ένας εναντίον ενός”, οι παίκτες του, κυρίως ο Χαρτ, κέρδισαν τις περισσότερες μάχες και έτσι έλεγξαν τον ρυθμό και το σκορ.

Το υψηλό σκορ βόλευσε σαφέστατα το Ρέθυμνο, γιατί είναι επιθετική ομάδα. Οι κίτρινοι βρέθηκαν πίσω με 6-0 στο πρώτο λεπτό, απάντησαν με σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 11-6 (4’), όμως από εκεί και πέρα ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Στο 8’ ο Γκίκας έβαλε τον Άρη μπροστά με 16-18, ο ίδιος έκανε το 19-20 (9’), όμως το Ρέθυμνο βρέθηκε μπροστά στο τέλος της περιόδου (23-22).

Ο Αγγέλου δεν μπόρεσε να βρει το κατάλληλο σχήμα για να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Αγγελόπουλος με συνεχόμενους πόντους κράτησε το Ρέθυμνο επιθετικά (33-30 στο 15’), ο Χαρίσης ισοφάρισε σε 36-66 (16’) και με δική του βολή οι κίτρινοι προηγήθηκαν στο τελευταίο λεπτό με 43-42, όμως δέχτηκαν δύο εύκολα καλάθια στο φινάλε για το 46-43 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι κίτρινοι έκαναν πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχθηκαν και πάλι 23 πόντους στην τρίτη περίοδο, έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο πολύ γρήγορα (με σερί 9-2) να προηγηθεί με 55-45 (22’) και να ελέγξει πλήρως το παιχνίδι. Οι κίτρινοι προσπάθησαν με τρίποντα να μειώσουν, αλλά ήταν πολύ κακοί αμυντικά. Το σκορ στο 24’ ήταν 57-50, στο 27’ 65-55 για τους Κρητικούς που έφτασαν στο +12 (69-57), πριν ο Μποχωρίδης μειώσει σε 69-60 (30’).

Με πέντε σερί πόντους (Αθηναίου και Πελεκάνος) οι κίτρινοι μείωσαν σε 69-65 (32’), όμως ο Ρέθυμνο αντέδρασε και πήρε ξανά αέρα 8 πόντων (73-65). Ο Μούρτος με τρίποντο έκανε το 73-68 (34’) και κράτησε τον Άρη “ζωντανό” στην υπόθεση νίκη. Ο Άρης είχε την μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά ο Αθηναίου στο 36’ αστόχησε σε δύο βολές και ακολούθησε ένα τρίποντο του Καλλινικίδη και ένα “γκολ φάουλ” του Αγγελόπουλου για να διαμορφωθεί το 79-68 (37’). Οι κίτρινοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν σε 81-76 (1.43) με βολές του Αθηναίου, αλλά ήταν άστοχοι στις προσπάθειες έξω από τα 6,75μ. για να διεκδικήσουν τη νίκη και έτσι το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χαρτ 23 (8/10β., 6/13δπ., 1/3τρ.), Καλλινικίδης 5 (1), Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 14 (4/6β., 5/5δπ.), Προύιτ 11 (1), Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Αρμπέτ, Γκάμπριελ 11 (9ρ.).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5 (1), Χαντ, Πελεκάνος 12 (2/3β., 2/4δπ., 2/6τρ., 5ρ., 3ασ.), Γκίκας 7 (2/3δπ., 1/7τρ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 12 (2/4β., 2/2δπ., 2/4τρ., 8ρ., 2ασ.), Χαρίσης 9 (4ρ.), Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9 (6ρ., 2ασ.), Αθηναίου 17 (6/8β., 4/6δπ., 1/4τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.).