Οι… μάγκες με τα κίτρινα! Σπουδαία νίκη (66-77)των εφήβων του Άρη επί του ΠΑΟΚ στο φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ

Οι… μάγκες με τα κίτρινα! Σπουδαία νίκη (66-77) των εφήβων του Άρη επί του ΠΑΟΚ στο φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ.

Στο παιχνίδι που έγινε στη Νεάπολη, οι κιτρινόμαυροι κυριάρχησαν στο παρκέ και επικράτησαν στην πρεμιέρα των αγώνων με σκορ 77=64, έχοντας προηγηθεί μάλιστα και στο ημίχρονο (34-43).

Ο Άρης απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (17-27) στο ξεκίνημα του αγώνα ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 26-34 και 32-36. Ο Λαμπρόπουλος με ωραίο καλάθι και φάουλ έκανε το 32-39 ενώ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με όμορφο λέι απ του Χαβαλέ, “γράφτηκε” το 34-43 υπέρ του Άρη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μήτσικα ήταν μπροστά με 44-51 και ο Δονάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 46-54. Η διαφορά “έπεσε” στους τέσσερις πόντους (55-59) και μετέπειτα έγινε το 55-62. Στο 35′ το σκορ ήταν 57-65 και στα τελευταία λεπτά ο Άρης είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη, παίρνοντας ένα +8 (60-68 και 62-70). Ο Λαμπρόπουλος έκανε το 62-71 και οι “κίτρινοι” επικράτησαν με 66-77.

Νωρίτερα, παίρνοντας διαφορά στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η ΔΕΚΑ επιβλήθηκε με 78-69 της ΧΑΝΘ  στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η ενημέρωση του συλλόγου:

“Πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ ήταν ο Χαβαλές με 22 πόντους και ακολούθησαν οι Τσαχτσίρας, Δονάκης και Καραγιάννης με 13.

Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 11-10 σε 11-16 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-23. Έφτασε σε διψήφια διαφορά (17-27), πριν ο ΠΑΟΚ μειώσει σε 24-27. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν εκ νέου τη διαφορά (24-32) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-43 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 40-43 αλλά ο ΑΡΗΣ απάντησε με σερί 5-0 για το 40-48. Με τρίποντα των Τσαχτσίρα και Δονάκη οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τη διαφορά (46-54) και με νέο τρίποντο, του Γεροκώστα, έκαναν το 50-57 του 30’.

Ο αντίπαλος μείωσε σε 55-59 αλλά ο Τσαχτσίρας με τρίποντο έγραψε το 55-62. Ο ΑΡΗΣ ξανάφτασε στο +8 (57-65) και ο Χαβαλές με τρίποντο έγραψε το 60-68, στο 37’. Ο Καραγιάννης πέτυχε κρίσιμο καλάθι για το 62-70 και με καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα. Ο Λαμπρόπουλος με 3/4 βολές έκανε το 62-73 στο 39’ και ο Καραγιάννης με καλάθι «καθάρισε» το ματς.

Διαιτητές: Θεοδώρου – Πράττος, Σιταρίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-43, 50-57, 66-77

ΠΑΟΚ (Τζώρας – Σταυρόπουλος): Γκατζιούρας 18 (2), Χαραλαμπίδης, Κωνσταντινίδης 23, Αχτσής 8 (2), Καρπούζης, Φελάνης, Καρυπίδης 2, Ταχιρίδης 13 (1), Παπαϊωάννου, Δημητριάδης, Μουτίδης, Καγιοτζής 2.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας – Χατζής): Νάκος, Πιάρας, Τσαχτσίρας 13 (2), Βασιλειάδης, Καζαμίας, Καραγιάννης 13, Δονάκης 13 (3), Χαβαλές 22 (2), Λαμπρόπουλος 8, Ζωΐδης 6, Σιόγκας, Γεροκώστας 3 (1)”.