Ομιλία Πρίφτη μέσα στο παρκέ: “Ξεχάστε τη μπασκέτα! Παίξτε άμυνα και κάντε λέι απ”

Λίγο πριν το τέλος της 50λεπτης διακοπής στον προημιτελικό με την ΑΕΚ ο Δημήτρης Πρίφτης καλεί τους παίκτες του σε ένα άτυπο… τάιμ άουτ. Τους μάζεψε μέσα στο παρκέ, έκαναν ένα κύκλο και εκεί προσπάθησε να τους αφυπνίσει και τους έδωσε μια συγκεκριμένη οδηγία.

Οι παίκτες ήταν αγκαλιασμένοι μέσα στο γήπεδο. Στη μέσα του κύκλου ο Πρίφτης. Για περίπου 1-2 λεπτά τους μιλούσε και μετά όλοι μαζί φώναξαν ένα δυνατό “ΑΡΗΣ” και ξεκίνησαν το (δεύτερο) ζέσταμά τους.

“Ξεχάστε τη μπασκέτα. Πρέπει να παίξουμε άμυνα και να βάλουμε τη μπάλα στο καλάθι. Ξεχάστε όλα τα υπόλοιπα και πάμε να κερδίσουμε το ματς”, είπε μεταξύ άλλων ο Έλληνας τεχνικός και έδωσε την οδηγία – προτροπή στους παίκτες του να πηγαίνουν όσο πιο κοντά μπορούν στο καλάθι για να σκοράρουν.

Η νέα στεφάνη ήταν αδούλευτη, ήταν σκληρή και αυτό θα δυσκόλευε – έστω και ψυχολογικά – τους παίκτες. Ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έβαλε κανένα σουτ έξω από το “ζωγραφιστό”. Σκόραρε με βολές και με λέι απ ή σουτ μέσα στη ρακέτα. Το πρώτο μακρινό σουτ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 33’ όταν ο Πελεκάνος μείωσε σε 54-55…