Οριακό προβάδισμα για την Στρασμπούρ στον τελικό του Γιούροκαπ

Η Στρασμπούρ νίκησε στην Γαλλία την Γαλατασαράι με 66-62 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τίτλου, το οποίο καλείται να υπερασπιστεί ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη, η οποία θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4).

Στον πρώτο τελικό του Γιούροκαπ, η Στρασμπούρ νίκησε την Γαλατασαράι στην Γαλλία με 66-62 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τίτλου ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη, η οποία θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4).

Άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν ρυθμό, με τους γηπεδούχους να γυρνούν το ματς (έχαναν με 29-38 στο 24′), παίρνοντας στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα.

MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Λούις Κάμπελ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους (3/7τρ), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σημαντική η συνεισφορά του Τζέρεμι Λελούπ (11π, 3/5τρ), ενώ βοήθησαν οι Ματ Χάουαρντ (11π, 4/7δ) και Μάρντι Κόλινς (8π, 5ρ, 4ασ). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βλάντιμιρ Μίτσοφ (17π, 5ρ) και Μπλέικ Σιλμπ (12π, 8ρ).