Ουσία, θέαμα και… νιάτα από τον Άρη στη νίκη επί της Κύμης (85-72)!

Ο Άρης πέτυχε αυτό που ήθελε, κέρδισε την Κύμη με σκορ 85-72 για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και προσέφερε στον κόσμο του που βρέθηκε στο Παλέ και θέαμα και ουσία. Αποθέωση για το ντεμπούτο του 17χρονου Παναγιώτη Καλαϊτζάκη που σκόραρε το τελευταίο καλάθι του Άρη!

Ο Άρης έκανε στο πρώτο ημίχρονο όλα όσα ήθελε ο Δημήτρης Πρίφτης. Είχε καλό μακρινό σουτ (5/10τρ.), είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, κάτι που αποτυπώθηκε από τις 12 ασίστ στα 20 εύστοχα σουτ του πρώτου ημιχρόνου και έκανε μόλις δύο λάθη. Μοναδικό σημείο προβληματισμού ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ της Κύμης (9), που έδωσαν 9 πόντους στους φιλοξενούμενους.

Ο Ντραγκίσεβιτς ξεκίνησε εκρηκτικά και με επτά δικούς του πόντους οδήγησε τον Άρη, που προηγήθηκε με 10-5 (4’) και 18-9 (6’). Η Κύμη μείωσε σε 18-14 (7’), αλλά οι κίτρινοι είχαν καλό ρυθμό και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (25-14).

Με σερί 0-7 η Κύμη μείωσε σε 25-21 στο 12’, αλλά οι κίτρινοι δεν πανικοβλήθηκαν. Με σωστή κυκλοφορία της μπάλας ξέφυγαν και πάλι (34-25 στο 15’) και το 36-30 στο 16’ έγινε 45-30 (19’) με σερί 9-0, πριν ο Κάμινγκς γράψει με καλάθι και φάουλ το 48-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη, που προηγήθηκε με 58-37 (24’) και έδειξε να καθαρίζει νωρίς τον αγώνα. Η Κύμη αντέδρασε, μείωσε σε 60-46 (27’) με κορυφαίο τον Αντεγκμπόγιε, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Η πίεση στην άμυνα ανέβηκε και με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς λίγο πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (70-48).

Ο Άρης πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά (58-37 στο 24’) και παρότι η Κύμη αντέδρασε και μείωσε σε 60-46 (27’), οι παίκτες του Πρίφτη είχαν το καθαρό μυαλό να κυριαρχήσουν στο παρκέ και με τρίποντο του Νταγκίσεβιτς να ξεφύγουν με 70-48 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (70-50).

Ο Καρακατσούνης με συνεχόμενα σφυρίγματα κατά του Άρη φρόντισε να εκνευρίσει τους πάντες για 2-3 λεπτά, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε η Κύμη και μείωσε σε 70-59 (34’). Με 2/2 βολές του Τσαϊρέλη και ένα τρίποντο του Τζένκινς ο Άρης ξέφυγε με 75-59 (36’), αλλά η Κύμη επέστρεψε και με τρίποντο του Πάλμπλαντ μείωσε στους 10 πόντους (75-65 στο 37’).

Ο Άρης λειτούργησε και πάλι ψύχραιμα, βρήκε τα κατάλληλα σουτ, τα έβαλε και με κορυφαίο τον Ντραγκίσεβιτς έφτασε στο τελικό 85-72, το οποίο για τους κίτρινους διαμόρφωσε ο 17χρονος Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με εύστοχο σουτ από την κορυφή, γνωρίζοντας την αποθέωση!

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-32, 70-50, 85-72.