ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Άρης έβγαλε τα… συκώτια του Ολυμπιακού πριν ηττηθεί στο ΣΕΦ (76-67)

Ο Άρης ηττήθηκε με 76-67 στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, αλλά πριν χάσει όχι απλά έβαλε δύσκολα στους ερυθρόλευκους, έφτασε να διεκδικεί και τη νίκη, αφού το σκορ στο 38’ ήταν 72-67 και μετά ακολούθησαν δύο, τρεις λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός μέσα στο ΣΕΦ στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα, όταν κατάφερε μέσα από καλή επιθετική λειτουργία να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Μπορεί οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό 7-7 να ξέφυγαν με 10 πόντους (19-9 στο 8’), αλλά ο Άρης με υπομονή και χωρίς πανικό επέστρεψε, μειώνοντας σε 21-16 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τον Νταλό σε καλή μέρα, οι κίτρινοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί ως το 17’. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά με 33-21 στο 14’, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό έξω από τα 6,75 μ. (5/7 ως εκείνο το σημείο), αλλά ο Άρης δεν το παράτησε. Ο Καστρίτης είδε τους παίκτες του να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν σε 33-30 (16’), ωστόσο ο Πρίντεζης με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσε το 38-30. Ο Κάιζερ μείωσε σε 38-32 στο 17’, αλλά από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα σερί 10-4 για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (48-36) με πρώτο σκόρερ τον Σάσα Βεζένκοφ (9π.).

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου οι κίτρινοι έβγαλαν στο παρκέ το καλό τους πρόσωπο και έριξαν τη διαφορά στους 7 πόντους, όταν το σκορ στο 25’ ήταν 52-45. Ακολούθησε όμως ένα κακό διάστημα της ομάδας του Καστρίτη, το οποίο φυσικά εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (65-49).

Ο Άρης αντέδρασε και πάλι. Με την άμυνα ζώνης οι κίτρινοι σταδιακά επανήλθαν στο παιχνίδι. Με Κάιζερ, Τολιόπουλο, Μποχωρίδη και Μπελ να παίρνουν προσπάθειες επιθετικά ο Άρης μείωσε σε 69-65 (37’) και 72-67 (38’).

Εκεί οι κίτρινοι έβγαλαν καλή άμυνα, αλλά οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ υπέρ του Μιλουτίνοφ που δεν ήταν και δεν έδωσε δύο φάουλ υπέρ του Τζόουνς και του Μποχωρίδη. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Άρης δεν σκόραρε και έκλεισε τον αγώνα στο 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (17/20β., 19/37δπ., 7/17τρ., 38ρ., 22ασ., 18λ., 7κλ., 2κοψ.): Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοφ 6 (9ρ.), Παπανικολάου 7 (1), Γκος 9 (3ασ.), Γουέμπερ 8 (8ρ., 13ασ., 2κλ.), Πρίντεζης 7 (4ρ.), Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (7/9β., 2/2δπ., 2/5τρ.), Λεντέι 3.

ΑΡΗΣ (9/14β., 23/49δπ., 4/20τρ., 35ρ., 12ασ., 13λ., 10κλ., 2κοψ.): Φλιώνης 4 (2ρ., 3κλ.), Μποχωρίδης 13 (2/3β., 4/10δπ., 1/2τρ., 2ρ., 3κλ.), ΜακΓκι 3, Μπελ 9 (3/6δπ., 1/5τρ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (3ρ., 4ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6 (4ρ., 2ασ.), Νταλό 10 (2/2β., 4/5δπ., 0/2τρ., 3ρ.), Κάιζερ 8 (4/7π., 5ρ.).