Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη στο Ρέθυμνο, τα… έσπασε και ηττήθηκε (70-63)

Ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να φύγει νικητής από το Ρέθυμνο. Παρότι βρέθηκε πίσω με 9 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου περιόρισε τους γηπεδούχους σε μόλις 6 πόντους ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά για να φύγει νικητής, γνωρίζοντς εν τέλει την ήττα με 70-63 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Με τον Μποχωρίδη να κάνει και πάλι εξαιρετικό ξεκίνημα οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 0-6 και 6-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο αρχηγός του Άρη είχε 9 πόντους, όμως συνεχόμενες λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών (κυρίως του Σώμου) κράτησαν το Ρέθυμνο στον αγώνα. Οι γηπεδούχου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 11-10 στο 8’, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-15 και στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο “χτύπησε” τον Ντραγκίτσεβιτς επιθετικά. Εκεί βρήκε σκορ και ξέφυγε προς στιγμή με 21-15, αλλά από την άλλη πλευρά ο Μαυροβούνιος μετά το άσχημο ξεκίνημά του (1/8 σουτ) βρήκε ρυθμό μέσα από τις συνεργασίες του με τον Μπράουν (4ασ. και καλή άμυνα στον Φράνκαμπ) και έδωσε λύσεις επιθετικά στον Άρη, που προσπέρασε με 29-32 (18’).

Η κακή αμυντική λειτουργία και ξανά συγκεκριμένες αποφάσεις των διαιτητών έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να τρέξει ένα σερί 7-0 σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό και να προηγηθεί με 36-32 πριν ο Ντραγκίτσεβιτς μειώσει σε 36-34 που ήταν το σκορ στο ημίχρονο.

Οι κίτρινοι αν και πήραν 9 επιθετικά ριμπάουντ, είχε μόλις 7 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, δεν σκόραραν καθόλου έξω από τα 6,75 μ. και αυτά τα στοιχεία τους στέρησαν καλύτερη παραγωγικότητα (13/35 εντός πεδιάς) και το προβάδισμα.

Ο Φλιώνης χρεώθηκε γρήγορα το τρίτο φάουλ του στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι ο Φράνκαμπ (στο 30’ είχε 21π. με 4/4δπ., 3/3τρ.) Βρήκε χώρο για να σκοράρει για το Ρέθυμνο, που ξέφυγε δύο φορές με 7 πόντους, αρχικά στο 21’ με 41-34 και έπειτα στο 26’ με 48-41.

Ο Άρης έκανε εύκολα λάθη, δεν βρήκε σκορ πέρα από κάποιες προσπάθειες του Μιλόσεβιτς, ενώ είχε ήδη χρεωθεί με τρία φάουλ και ο Ντραγκίτσεβιτς. Ο Βόσνιος κράτησε όρθιο τους κίτρινους που μείωσαν σε 48-45 στο 27’ και 50-48 με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, αλλά το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα άστοχα σουτ των παικτών του Άρη και με σερί 7-0 ξέφυγαν με 57-48 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (59-50).

Ο Άρης κράτησε το Ρέθυμνο στο μηδέν στην τελευταία περίοδο ως το 36’, αλλά έχασε επτά ευκαιρίες για να μειώσει ή να προσπεράσει μετά το 59-55 που διαμορφώθηκε στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ενώ έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες, κυρίως ο Φλιώνης πάνω στον Φράνκαμπ, επιθετικά ήταν βιαστικοί, δεν είχαν καλές επιλογές και μοιραία έμειναν πίσω στο σκορ.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο με 4 σερί πόντους του Μποχωρίδη ο Άρης μείωσε σε 62-59 (2:58), όμως ο Φράνκαμπ ευστόχησε σε τρίποντο με άμυνα πάνω του για το 65-59. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε άμεσα σε 65-61 (2:16), αλλά ο Ντραγκίτσεβιτς δέχθηκε τάπα από τον Γκόρντον στην προσπάθειά του να μειώσει στο καλάθι (1:26).

Ο Φράνκαμπ αστόχησε στα 55’’ πριν το τέλος και στα 36’’ οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ τον Μποχωρίδη, θεωρώντας ότι στην προσπάθειά του για τρίποντο εκβίασε το φάουλ βάζοντας το πόδι του στο σώμα του αμυντικού!

Στα 34’’ ο Φράνκαμπ με 2/2 βολές έκανε το 67-61, ο Φιτζπάτρικ αστόχησε σε τρίποντο στα 30’’ αλλά ο Άρης διατήρησε την κατοχή. Ο Φλιώνης στα 20’’ επιχείρησε τρίποντο, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, μπήκε και βγήκε και ο Χότον κέρδισε φάουλ στα 16’’ για να κάνει το 68-61, ενώ ο Χάρις έκλεψε από τον Μποχωρίδη και στον αιφνιδιασμό έγραψε το 70-61 πριν ο αρχηγός των κίτρινων διαμορφώσει το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.