Ο Άρης έχασε (74-84) από τον Κολοσσό στο Παλέ και φωνάζει για τη διαιτησία

Ο Άρης δεν ήταν καλός, ηττήθηκε από τον Κολοσσό στο Παλέ με σκορ 74-84 για την 9η αγωνιστική της Basket League, αλλά δικαιούται να φωνάζει για την διαιτησία των Τσαρούχα, Παναγιώτου, Παντελίδη κυρίως στην τέταρτη περίοδο.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε τον Άρη με τα συνεχόμενα τρίποντα από Γκόινς (7π.), Ξανθόπουλο και Άρτις (9π.). Προηγήθηκε με 3-13 στο 3’ και ανάγκασε πολύ γρήγορα τον Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η είσοδος στο παιχνίδι των Φλιώνη και Σλαφτσάκη βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία των κίτρινων, που σταδιακά επανήλθαν στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι (7π.).

Μείωσαν σε 16-19 στο 8’, ισοφάρισαν σε 20-20, αλλά ο Ζάρας έβαλε τον Κολοσσό μπροστά με εύστοχο σουτ στη λήξη του δεκαλέπτου (20-22).

Με τρίποντο του Λιτλ ο Άρης πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (23-22) μετά το αρχικό 3-2, όμως ο Κολοσσός απάντησε με σερί 0-9, ξέφυγε και πάλι με 23-31 (15’) έχοντας σημείο αναφοράς τον Καντέρ.

Οι Ροδίτες με συνεχόμενα τρίποντα του Γκόινς κατάφεραν να προηγηθούν με 30-41 (19’) και πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (35-43), έχοντας πάρει 15 πόντους από τα 10 λάθη των παικτών του Άρη έναντι μόλις δύο των κίτρινων από τα λάθη του Κολοσσού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για τον Άρη. Οι κίτρινοι μετά δυσκολίας σκόραραν, ο Κολοσσός με τον Ξανθόπουλο οργανωτή είχαν ηρεμία στο παιχνίδι τους, γύρισαν σωστά τη μπάλα και βρέθηκαν στο +11 (40-51) στα μέσα της περιόδου.

Τον Άρη κρατούσε στο παιχνίδι μόνος του ο Κουζέλογλου, έχοντας σκοράρει στο πρώτο μισο του δεκαλέπτου και τους 9 πόντους της ομάδας του!

Οι κίτρινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, ειδικά απέναντι στην άμυνα ζώνης του Κολοσσού και ήταν προφανές ότι δεν μπορούσαν να τα περιμένουν όλα από τον Κουζέλογλου, ενώ αμυντικά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Γκόινς.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Άρη να βρίσκεται πίσω με 49-61 και κυρίως να έχει πολλά να αλλάξει στο φινάλε του αγώνα.

Με τρίποντα από Τσάλμερς, Ντεκόζι και Λιτλ οι κίτρινοι έριξαν τη διαφορά στους 6 πόντους στο 34’ (58-64) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Στο 35 η Τσαρούχα αντί για “γκολ-φάουλ” υπέρ του Τσάλμερς τον χρέωσε με επιθετικό φάουλ, που ήταν το πέμπτο του και οι κίτρινοι έχασαν πρόωρα τον καλύτερο παίκτη τους.

Ο Κολοσσός ξέφυγε με 61-73 το 36’ με τον Γκόινς να είναι ασταμάτητος, όμως ο Λιτλ με τα τρίποντά του κρατούσε τον Άρη στο παιχνίδι (64-73 στο 37’).

Ο Κουζέλογλου μείωσε στα 3:12 σε 66-76 αλλά η Τσαρούχα χρέωσε με τεχνική ποινή τον φόργουορντ του Άρη, που λίγο πριν είχε κάνει αντιαθλητικό φάουλ και έτσι αποβλήθηκε και αυτός!

Στο διάστημα που απέμενε οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά πώς να το έκαναν όταν είχαν κόντρα και τη διαιτησία, πέρα από τα δικά τους προβλήματα…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-43, 49-61, 84-84.