Ο Άρης έχει την καλύτερη άμυνα εκτός έδρας και μετράει 12 νίκες σε 15 παιχνίδια

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει ακουστεί τη φετινή σεζόν πως ο Άρης καλύτερα να παίζει εκτός έδρας παρά στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Αυτό διότι σε 15 παιχνίδια μακριά από το σπίτι τους, οι κίτρινοι μετράνε 12 νίκες και μόλις τρεις ήττες. Παράλληλα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει την καλύτερη άμυνα, η οποία έχει δεχτεί 11 γκολ.

Αυτό φυσικά αναφέρεται στα ενδιαφέρονται στατιστικά της Super League ενόψει του σημερινού (17:15) αγώνα με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Αναλυτικά:

Ο Άρης εκτός έδρας

Έχασε από τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα των Playoffs, μετά από μια εντυπωσιακή κανονική περίοδο εκτός έδρας. Επέστρεψε στις νίκες με τον Παναθηναϊκό. Έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία που νίκησε τον Παναθηναϊκό στην έδρα του δύο φορές, από το 1959 και μετά.Κατάφερε για πρώτη φορά στην ιστορία του να μην έχει χάσει στην κανονική περίοδο μιας σεζόν εκτός έδρας από ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ!
•Έχασε από τον Ολυμπιακό, μετά από τρία παιχνίδια χωρίς ήττα. Μάλιστα ήταν και τα τρία δύσκολα, αφού νίκησε την ΑΕΚ και πήρε ισοπαλία από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.•Νικώντας τον Παναθηναϊκό έκανε ρεκόρ, καθώς για πρώτη φορά κερδίσει οκτώ αγώνες πρωταθλήματος εκτός έδρας.
•Ξεκίνησε με πέντε νίκες και μια ισοπαλία στα έξι πρώτα, ενώ έκανε τρεις νίκες στα εννέα τελευταία.
•Έχει χάσει μόνο από τη Λαμία, τον Αστέρα Τρίπολης και τον Ολυμπιακό!
•Έχει κρατήσει το «μηδέν» σε οκτώ παιχνίδια.
•Με τον Παναθηναϊκό ήταν η πρώτη νίκη του, όπου δέχτηκε γκολ! Στα άλλα επτά είχε κρατήσει το «μηδέν». Δεν είχε δεχτεί γκολ τις εννέα προηγούμενες νίκες του εκτός έδρας για το πρωτάθλημα από την αρχή της περσινής σεζόν!
•Έχει την καλύτερη άμυνα εκτός έδρας με 11 γκολ, δύο λιγότερα από τον Ολυμπιακό, που έχει δεχτεί 13.
•Έχει σκοράρει στα έξι από τα επτά τελευταία. Δεν σκόραρε με τον Ολυμπιακό στα Playoffs.
•Έχει σκοράρει σε 12 από τα 15 της σεζόν, δεν έβαλε γκολ μόνο στη Λαμία, τα Γιάννενα και το Νέο Φάληρο τώρα.