ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ο Άρης ήταν απών αμυντικά και γνώρισε οδυνηρή ήττα στη Πυλαία (101-84)

Ο Άρης ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας με σκορ 101-84, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε πρωτίστως διότι ουδείς παίκτης των κίτρινων έπαιξε σωστή ατομική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πλέον, οι κίτρινοι είναι ακόμα πιο κολλημένοι με την πλάτη στον τοίχο και αναζητούν τρεις νίκες στα επόμενα τρία παιχνίδια για να παραμείνουν “ζωντανοί”.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Το παιχνίδι από το ξεκίνημά του είχε καθαρά επιθετικό προσανατολισμό και από τις δύο ομάδες, αφού ούτως ή άλλως αμφότερες είναι μέτριες επιθετικά. Οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις στα πρώτα λεπτά μέσα από τη ρακέτα με τους Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και προηγήθηκαν με 12-13 στο 5’.

Κάπου εκεί ο Σόρτερ με συνεχόμενα τρίποντα, αν και με άμυνα πάνω του, έδωσε ανάσες στον ΠΑΟΚ που ξέφυγε με 20-15 (7’) και έφτασε στο +10 (32-22) στο 8’ όταν ο Μπόμπι Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο από τα 10 μέτρα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-24 με τους γηπεδούχους να έχουν 8/10 δίποντα και 5/9 τρίποντα, απόδειξη της όχι καλής αμυντικής λειτουργίας του Άρη που είχε 12/15 βολές και είχε φορτώσει τους παίκτες του ΠΑΟΚ με φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι έλεγξαν τον αγώνα ως το τελευταίο λεπτό. Στο 15’ ο Ντραγκίτσεβιτς μείωσε σε 39-37, ενώ ο Κεν Μπράουν που είχε βρει ρυθμό (14π. στο α’) με τρίποντο μείωσε στον πόντο (44-43).

Σε εκείνο το σημείο οι κίτρινοι έχασαν συνεχόμενα καλάθια για να προηγηθούν και “τιμωρήθηκαν” από τον ΠΑΟΚ που βρήκε και πάλι τρίποντα στο τέλος της επίθεσης και ξέφυγε με 57-45 πριν ο Μπράουν μειώσει σε 57-47 στο ημίχρονο.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περιορίσει την δράση των Σόρτερ και Σμιθ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και βρέθηκε πίσω με 65-49 στο 22’. Η αντίδρασή του ήρθε μέσα από το σκοράρισμα του Γκετσεβίτσιους (8π. στο διάστημα αυτό) και ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (67-60 στο 25’), μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Μιλόσεβιτς στο 27’ το σκορ έγινε 70-63, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 78-63 στο 30’.

Ο Καμπερίδης επέλεξε να παίξει με πολύ χαμηλό σχήμα, με τον Μποχωρίδη στο “4”, αλλά δεν του βγήκε αυτή η επιλογή και ο ΠΑΟΚ με δύο κλεψίματα βρήκε σκορ στο τρανζίσιον και προηγήθηκε με 83-63 στο 32’, κάνοντας από εκεί και πέρα πολύ δυσκολότερο το έργο του Άρη, που δεν είχε ούτε δυνάμεις, ούτε την ψυχολογία για να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84.