Ο Άρης ηττήθηκε στη Ρόδο (83-72) από τον Κολοσσό και οριστικά είπε “αντίο” στα πλέι οφ

Ο Άρης ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό με σκορ 83-72 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και οριστικά έχασε κάθε πιθανότητα να βρεθεί στα πλέι οφ, πληρώνοντας για άλλη μια φορά τα πολλά λάθη του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 0-5 για τον Άρη, αλλά τα εύκολα λάθη των παικτών του Καμπερίδη έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να βρει γρήγορα τον ρυθμό του.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό τα “δώρα” του Άρη (6 λάθη στην πρώτη περίοδο, 10 στο ημίχρονο) και με πρωταγωνιστή τον Άρτις (11π.) προηγήθηκαν με 15-12 (7’), 20-15 (9’) πριν το 22-17 που ήταν και σκορ περιόδου, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι δέχθηκαν 8 πόντους από τα λάθη τους.

Η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-20, 34-24), όμως ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Τσάλμερς (10π.), αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο α’ μέρος που έδωσαν 14 πόντους) κατάφεραν όχι απλά να επιστρέψουν στο παιχνίδι (34-29 στο 17’, 39-37 στο 19’), αλλά να προηγηθούν με τρίποντο του Λιτλ (39-40) πριν δεχθούν “γκολ-φάουλ” από τον Ζάρα για το 42-40 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ σχεδόν για πέντε λεπτά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε με 10 πόντους (50-40), ενώ μετά από τεχνική ποινή και αντιαθλητικό φάουλ σε δύο σερί φάσεις στην άμυνα του Άρη, οι Ροδίτες έκαναν το 58-44 (27’).

Οι κίτρινοι αντέδρασαν προς στιγμήν, μείωσαν σε 58-49 (29’), αλά ο Κολοσσός έκλεισε την περίοδο στο +11 (62-51), ελέγχοντας τον αγώνα.

Με έξι σερί πόντους από τον Μιλόσεβιτς ο Άρης μείωσε σε 62-57 στο 32’, όμως σερί κακών αποφάσεων των διαιτητών έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να ξεφύγει ξανά με 11 πόντους (68-57, 70-59).

Οι Αναστόπουλος, Καλδίρης και Κάρδαρης μοίραζαν τεχνικές ποινές άνευ λόγου και αιτίας, όμως αυτό δεν ήταν δικαιολογία για τον Άρη, που δεν είχε τις λύσεις κυρίως επιθετικά για να μπορέσει να γίνει απειλητικός. Με 4/4 βολές του Σλαφτσάκη ο Άρης μείωσε σε 72-65 (35’), αλλά ο Κολοσσός δεν του επέτρεψε να μειώσει περισσότερο. Στο 38’ το σκορ ήταν 80-67 για τους γηπεδούχους, που πήραν σφυρίγματα από τη διαιτητική τριάδα (στο δεύτερο μέρος κυρίως) και τα εκμεταλλεύτηκαν… Επί της ουσίας ο Άρης δέχθηκε επιμέρους 11-2 ως το 39’, βρέθηκε πίσω με 16 πόντους (83-67) και ηττήθηκε στο φινάλε με 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72