Ο Άρης κέρδισε τον Ήφαιστο (88-77), έφτασε τις 6 νίκες και συνεχίζει τη μάχη του

Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε σήμερα στο Παλέ. Κέρδισε τον Ήφαιστο με σκορ 88-77, έφτασε τις έξι νίκες και συνεχίζει με άλλη μια ανάσα την προσπάθειά του για να παραμείνει στην κατηγορία.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Οι κίτρινοι χρειάζονταν αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και αυτά τα χαρακτηριστικά έβγαλαν στο παρκέ. Πολύ γρήγορα κατάφεραν να ξεφύγουν από τον Ήφαιστο, προηγήθηκαν με 13-4 στο 5’ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (24-11), έχοντας 7/11 σουτ εντός πεδιάς, την ώρα που η ομάδα της Λήμνου είχε μόλις 4/21 σουτ!

Οι βάσεις για τον έλεγχο του αγώνα είχαν μπει και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης κυριάρχησε με τον Μπράουν να κάνει ό,τι θέλει επιθετικά. Ο Αμερικανός γκαρντ οδήγησε τους κίτρινους σε σερί 11-0 και το 29-16 στο 13’ έγινε 40-16 στο 17’. Το ημίχρονο έκλεισε στο +21 (42-21) με τους κίτρινους να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και να έχουν ολοκληρώσει ίσως και το καλύτερο 20λεπτο της σεζόν.

Τα εύκολα του πρώτου ημιχρόνου έγιναν δύσκολα στην τρίτη περίοδο, γιατί ο Άρης σταμάτησε να παίζει άμυνα. Ο Γκίλμπερτ αρχικά και ο Χαριτόπουλος στη συνέχεια δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους κίτρινους που βρέθηκαν από το +21 στο 24’ (52-31) στο +9 (58-49 στο 29’), δεχόμενοι εν τέλει 31 πόντους σε μια περίοδο (63-52 στο 30’), ενώ είχαν δεχθεί μόλις 21 σε ένα ημίχρονο!

Ο Ήφαιστος είχε βρει ρυθμό στην επίθεσή του και η πίεση για το αποτέλεσμα έκανε τον Άρη στατικό και προβλέψιμο. Το σκορ έγινε 66-58 στο 32’ με καλάθι του Σμιθ, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Μποχωρίδης, ο οποίος πέτυχε δύο σερί καλάθια και άλλο ένα του Ντραγκίτσεβιτς έφεραν τον Άρη στο +14 (72-58) στο 34’.

Με τρίποντα του Τέρνερ ο Ήφαιστος μείωσε σε 78-69, αλλά ο Φιτζπάτρικ, που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την κιτρινόμαυρη φάνελα, ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση και με δικές του προσπάθειες “κλείδωσε” τη νίκη όταν 1:39 πριν το τέλος έγραψε το 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77.