Ο Γιάννης πάλευε μόνος του!

Πέτυχε 25 πόντους. Κατέβασε 15 ριμπάουντ. Μοίρασε 7 ασίστ…  Ήταν ο καλύτερος των Μπακς, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να τους οδηγήσει στη νίκη απέναντι στους Χοκς.

Η ομάδα της Ατλάντα –τελικά- πήρε το παιχνίδι με 107-100 έστω κι αν είχε μια μεγάλη απουσία. Αυτή του Ντουάιτ Χάουαρντ ο οποίος έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα, η δεύτερη περίοδος εκεί που οι γηπεδούχοι πήραν τη διαφορά και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση. Το σκορ της περιόδου αυτής τα λέει όλα… 31-9 με ένα εκρηκτικό σερί στην αρχή 19-0.

Η απάντηση των Μπακς ήρθε στην επόμενη περίοδο. Με κορυφαίο τον Έλληνα άσο έκαναν το δικό τους σερί και μείωσαν στο σκορ. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη.

Την ίδια στιγμή, στο Κλίβελαντ, οι Καβαλίερς έστω και χωρίς τον ΛεΜπρον έπαιρναν τη νίκη 103-93 απέναντι στην Ιντιάνα. Ο “βασιλιάς” είχε πάρει ρεπό, οι συμπαίκτες του αντιμετώπισαν δυσκολίες μέχρι και τα μέσα της τελευταίες περιόδου. Με ένα σερί 9-2 ξέφυγε στο σκορ και τελικά πανηγύρισε στο τέλος.