Ο Γιόκιτς έβαλε φρένο στους Ουόριορς

Ο Νίκολα Γιόκιτς σημείωσε 37 πόντους, ο Μόντε Μόρις είχε 19 από τους 24 του στο δεύτερο ημίχρονο και οι Ντένβερ Νάγκετς κέρδισαν τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 126-121, αποφεύγοντας τη…σάρωση της σειράς του πρώτου γύρου της Δυτικής Περιφέρειας, μειώνοντας σε 3-1 και κυνηγώντας, την ανατροπή από το 0-3 που κανένας δεν έχει κάνει στην ιστορία του NBA.

Ο Στεφ Κάρι είχε 15 από τους 33 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κλέι Τόμσον σημείωσε 32 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς πρόσθεσε 20, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν τερμάτισε με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ σημείωσε 30 πόντους και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πρόσθεσε 26 πόντους και 15 ριμπάουντ καθώς οι οικοδεσπότες Πέκιλανς της Νέας Ορλεάνης νίκησαν τους Φοίνξ Σανς με 118-103 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά playoffs ου πρώτου γύρου.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον Τζαβέιλ ΜακΓκί να προσθέτει 14 πόντους.

Το πέμπτο παιχνίδι έχει οριστεί τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Φοίνιξ.

Ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 36 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ και είχε τέσσερα κλεψίματα καθώς οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν τους Χοκς στην Ατλάντα, με 110-86, κάνοντας το 3-1 στη σειρά των playoffs.

Οι Χιτ μπορούν να εξασφαλίσουν την πρόκριση τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Μαϊάμι.

Για τους Χοκς, ο ΝτιΆντρε Χάντερ είχε 24 πόντους και ο Κέβιν Νοξ 12 πόντους.

Νωρίτερα, το βράδυ της Κυριακής οι Μπακς, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Ανβτςετοκούνμπο (32 πόντοι , 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής) νίκησαν με 119-95 τος Μπουλς στο Σικάγο και έκαναν το 3-1 στον πρώτο γύρο των playoffs της Ανατολής. Πλέον η ομάδα του Μιλγουόκι χρειάζεται μόλις μια νίκη, προκειμένου να προκριθούν στα ημιτελικά της Ανατολής, με το επόμενο ματς μεταξύ των δύο ομάδων να είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης (28/4) στο «Fiserv Forum».