Ο Ουίλκινσον πανηγύρισε “διπλό” μέσα στη Σιένα

Σπουδαία νίκη μέσα στη Σιένα πανηγύρισε ο Μάικ Ουίλκινσον και η Ούνιξ Καζάν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Ο πρώην παίκτης του Άρη αγωνίστηκε για 31 λεπτά και παρά τους 6 πόντους και τα 5 ριμπάουντ ήταν από τους πρωταγωνιστές – που αλλού; – στην άμυνα.

Η ρωσική ομάδα είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Χένρι Ντόμερκαντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους έχοντας 6/8 τρίποντα! Καλή απόδοση είχαν και οι Βερεμένκο (21π.) και Γκριρ (12π.). Ο Ουίλκινσον είχε 0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Από τη Σιένα ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους και 2 ασίστ σε 22 λεπτά.

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 88-81 (Σπανούλης 29π., Παπανικολάου 8π. – Μπάνιτς 17π.), ενώ η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με σκορ 95-82 και η Εφές Πίλσεν της Παρτιζάν με σκορ 67-58.