Ο Προμηθέας, αντίπαλος του Άρη στο Κύπελλο, διέλυσε σε φιλικό τον Πανιώνιο

Κανένα πρόβλημα δε συνάντησε ο Προμηθέας Πάτρας στο χθεσινό φιλικό απέναντι στον Πανιώνιο, επικρατώντας άνετα με 97-64.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Οι Πατρινοί, τους οποίους αντιμετωπίζει ο Άρης την προσεχή Τετάρτη για το Κύπελλο, είχαν τον έλεγχο της κατάστασης από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Κασελάκη (14π.), Μέιερ (12π.) και τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Τσαϊρέλη (11π.) να δίνουν τον… ρυθμό στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 27-14. Η πίεση των Πατρινών οδήγησε σε λάθη τον Πανιώνιο και με τους Τσαϊρέλη, Σαλούστρο να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, η διαφορά αυξήθηκε, για το 52-25 του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον κόουτς Γιατρά να μοιράζει το χρόνο και να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς ο Πανιώνιος δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 27-14, 52-25, 70-53, 97-64.

Προμηθέας (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μπράουν 12, Λίποβι 6, Κασελάκης 14(2), Παρκς 11, Γκίκας 4, Χολ 3(1), Σαλούστρος 9(3), Τσαϊρέλης 11(3), Έλις 8μ Μαντζούκας 2, Μέιερ 12(2), Σανδραμάνης 2.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 3(1), Καμπερίδης 2, Καμαριάνός 4, Ρουμελιώτης, Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ Ν. 4, Χουγκάζ Ρ., Σίνγκλερ 10(2), Χάρις 10(2), Μπέρι 11, Σκιν 1, Μπριτ, Μπράουν 9(2), Τέιλορ 10, Τόλιας.