Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι “κιτρινόμαυρες”! Ήττα (74-58) από Πανιώνιο και υποβιβασμός…

Δεν τα κατάφερε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Άρη, γνώρισε καταδικαστική ήττα με 74-58 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και υποβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία.

Τα κορίτσια του Άρη, μετά τη νίκη τους την περασμένη Κυριακή στο Αλεξάνδρειο (73-68), διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες παραμονής στην Α1, ωστόσο σήμερα δεν τα κατάφεραν και με συνολικό σκορ 2-1 στη σειρά αποχαιρέτησαν την πρώτη κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (38-36) όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Σημειώνεται πως πριν από λίγες ημέρες τον δρόμο για την Α2 είχαν πάρει και οι Τερψιθέα και Κρόνος Αγίου Δημητρίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 38-36, 59-42, 74-58.

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Χίλι 14, Μπότσαρη 6, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Στεφανίδου 6, Πατεράκη 11, Τζόουνς  12 (1), Γρηγορίου 5 (1).

Άρης (Κουλακιώτης): Κιλαζίδου, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 9, Τσινέκε Ε. 20 (3), Παπαρδέλα, Τράντα 3, Μοντγκόμερι 6, Γκλεζάκη 7, Μακένζι 13.