“Πάτησαν γκάζι” και στον δεύτερο γύρο οι γυναίκες του Άρη (60-49)

Οι κίτρινες,μετά την νίκη τους επί του Ολυμπιακού Βόλου την προηγούμενη εβδομάδα,νίκησαν αρκετά εύκολα και την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 60-49 και έφτασαν τις 12 νίκες σε 12 αγώνες.
Έτσι είναι μόνες πρώτες και αήττητες στον Βόρειο Όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής!

Από την αρχή του αγώνα οι κίτρινες έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήραν μια διαφορά πόντων και στην συνέχεια την συντηρούσαν με σχετική ευκολία και έφτασαν στην νίκη με 60-49.
Έτσι,οι κίτρινες με γκολ φάουλ της Αλεξάνδρας Γιαννοπούλου προηγήθηκαν στο σκορ με 3-2,μετά με μία βολή της Χρύσας Κιλαζίδου και δύο βολές της Κλέλιας Βουλγαράκη έγινε το σκορ 6-2 και στην συνέχεια με δύο βολές της Αλεξάνδρας Γιαννοπούλου έγινε το σκορ 8-4 υπέρ του ΑΡΗ.

Οι κίτρινες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και έκαναν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν στο σκορ με 16-4.Στο 6′ της αναμέτρησης μπαίνει η Σοφία Αντωνιάδου και με το που μπαίνει στο γήπεδο ευστοχεί σε σημαντικό τρίποντο και κάνει το σκορ 11-4.Το σερί 10-0 του ΑΡΗ συνεχίστηκε με δίποντο της Ελένας Τσινέκε,μετά με δίποντο με ωραία ατομική προσπάθεια της Κλέλιας Βουλγαράκη και με μία βολής της Έλενας Τσινέκε.Για να κλείσει το σκορ του δεκαλέπτου με 18-6 υπέρ του ΑΡΗ,μετά από δύο βολές της Σοφίας Αντωνιάδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινες έλεγξαν το παιχνίδι και την υπέρ τους διαφορά.
Η Μαρία Κατσαμούρη με ωραία κίνηση κάτω από το καλάθι πέτυχε δίποντο και έκανε το σκορ 20-8.Μετά, η Έλενα Τσινέκε με δίποντο έκανε το σκορ 22-10 και στο 14′ της αναμέτρησης η Βάσω Παπαρδέλα με δίποντο από μέση απόσταση έκανε το σκορ 24-14 υπέρ του ΑΡΗ.
Στην συνέχεια,η Κατερίνα Τσινέκε με δίποντο έκανε το σκορ 26-18 και με μία βολή της Αλεξάνδρας Γινανοπούλου και με μία βολή της Κατερίνας Τσινέκε το σκορ έγινε 28-19 και μετά η Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου με δίποντο έκανε το σκορ 30-21.Για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 30-23 υπέρ του ΑΡΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο,ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με δύο εύστοχες βολές της Χρύσας Κιλαζίδου και μετά με ένα εύστοχο δίποντο της Αλεξάνδρας Γιαννοπούλου και το σκορ έγινε 34-23.Μετά,η Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το σκορ 38-28 και μετά η Αθηνά Αντωνιάδου με δύο βολές και μετά με ένα δίποντο η Κλέλια Βουλγαράκη,διεύρυναν το σερί του ΑΡΗ στο 8-0 και έκαναν το σκορ 42-28 στο 25′ της αναμέτρησης.
Στην συνέχεια, η Αθηνα Αντωνιάδου με δύο βολές πάλι έκανε το σκορ 44-30 και επίσης με δύο βολές η Κλέλια Βουλγαράκη έκανε το σκορ 46-30.Μετά,η Βάσω Παπαρδέλα με δίποντο έκανε το σκορ 48-32 και μετά η Μαρία Κατσαμούρη με δίποντο έκανε το σκορ 50-34.Για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 50-36 υπέρ του ΑΡΗ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν διαδικαστικός με τον ΑΡΗ να συντηρεί αρκετά εύκολα την υπέρ του διαφορά πόντων.Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 με ένα δίποντο της Βάσως Παπαρδέλα και μετά με ένα δίποντο της Αθηνάς Αντωνιάδου με το σκορ να γίνεται 54-36 υπέρ του ΑΡΗ,όπου το +18 υπέρ του ΑΡΗ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων στον αγώνα.
Μετά,η Έλενα Τσινέκε με δίποντο έκανε το σκορ 56-39 και μετά η Σοφία Αντωνιάδου με δύο βολές έκανε το σκορ 58-43 υπέρ του ΑΡΗ.Στην συνέχεια του αγώνα η Χρύσα Κιλαζίδου έβαλε τους τελευταίους πόντους του ΑΡΗ με πολύ ωραίο λέυ απ και έκανε το σκορ 60-45.

Έτσι, ο ΑΡΗΣ νίκησε εντός έδρας την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με σκορ 60-49 και έφτασε τις 12 νίκες σε 12 αγώνες.

Από τον ΑΡΗ,χωρίς να υστερήσει κάποια,κορυφαία ήταν η Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου,η οποία πέτυχε 14 πόντους βόηθησε πολύ στην άμυνα και πήρε πολλά ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για τον ΑΡΗ είναι στις 24/1/2016 στις 14:00 εκτός έδρας στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή,για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 18-6, 30-23, 50-36, 60-49

Διαιτητές: Τοκμακίδης-Μαλτέσιος

ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Γιαννοπούλου 14,Βουλγαράκη 8,Αντωνιάδου Σοφία 7(1),Τσινέκε Έλενα 7,Αντωνιάδου Αθηνά 6, Παπαρδέλα 6,Κιλαζίδου 5,Κατσαμούρη 4,Τσινέκε Κατερίνα 3,Τράντα.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου(Αποστολίδου-Μύρβαλη): Νάστου 13, Μαραγκού, Πετρίδου 6, Μούρτου 4, Ταυροπούλου 2, Καζαντζή Σπυριδούλα 4, Αγαθαγγελίδου 7(2), Αθανασιάδου, Βασιλειάδου 13, Τζίκου, Βασλαματζή.