Πέρασε δύσκολα από την Πάτρα ο Ολυμπιακός

Αν και στα τελευταία λεπτά κινδύνευσε να βρεθεί προ εκπλήξεως χάνοντας διαφορά 14 πόντων, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα (77-80), ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο παράτασης στο φινάλε.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Τα πρώτα 12 λεπτά στο κλειστό της Πάτρας «Δημήτρης Τόφαλος» ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος (29-17), με τον Προμηθέα να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση.

Η άμεση αντίδραση των παικτών του Μπλατ και το επιμέρους 0-13 άλλαξε πλήρως το αγωνιστικό status, έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε θέση οδηγού με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να κάνει διαχείριση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός βρέθηκε από το +14 μόλις με διαφορά δύο πόντων, ωστόσο η απόλυτη ανατροπή δεν έγινε ποτέ μιας και οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο παράτασης στο φινάλε.

Στο 12-1 ο Ολυμπιακός με ανεβασμένο τον Γιώργο Μπόγρη. Εξαιρετικός σε επίθεση και δημιουργία ο Βασίλης Σπανούλης που ξεπέρασε σε εύστοχα τρίποντα τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Από πλευράς Προμηθέα (8-5) οι Κασελάκης και Έλις ξεχώρισαν, δίχως πάντως να έχουν συμπαράσταση από τους συμπαίκτες τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέιερ, Λίποβι 11 (3/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 17 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (1), Σαλούστρος, Κασελάκης 20 (2), Τσαϊρέλης 10  Γερομιχαλός, Χολ 2,  Παρκς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 2, Μπόγρης 14 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 17 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 8 (4 ασίστ, 3 λάθη), Σπανούλης 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ) Μάντζαρης,  Τουπάν  5 (1), ΛεΝτέι 17 (7 ριμπάουντ).